Kiedy niewinne zadrapanie może okazać się zakażeniem – podstawowe objawy
Kiedy niewinne zadrapanie może okazać się zakażeniem – podstawowe objawy

Drobne zadrapania i skaleczenia zazwyczaj nie wymagają specjalistycznej pomocy. Zdarza się jednak, że rana nie ma odpowiednich warunków do gojenia, przez co w obrębie uszkodzonej tkanki z czasem zaczynają pojawiać się na pozór niegroźne zmiany. Czym charakteryzuje się zakażenie rany? Jakie są przyczyny jego występowania oraz jak go uniknąć?

Proces gojenia rany – jak przebiega?

Proces gojenia rany niepowikłanej może trwać krócej bądź dłużej w zależności od charakteru oraz stopnia rozległości urazu powstałego na skutek niefortunnego zdarzenia. W pierwszym etapie najczęściej pojawia się delikatny obrzęk i zaczerwienienie, które z czasem przeobrażają się w strupek, a niekiedy także i bliznę. Rana jako nagłe przerwanie ciągłości tkanki musi zostać niezwłocznie oczyszczona i zdezynfekowana. Zranienie skóry przemywamy pod bieżącą wodą i osuszamy, by następnie zabezpieczyć je przed działaniem szkodliwych czynników zewnętrznych. Z pomocą przyjdzie materiał opatrunkowy, który nie przykleja się do rany i zapewnia jej odpowiedni przepływ powietrza. Tym sposobem nie tylko wspomożemy naturalne procesy biologiczne organizmu, lecz także przyspieszymy gojenie rany. Przebieg procesu gojenia może niekiedy jednak ulec komplikacjom. 

Ogólny stan zdrowia pacjenta, niedostateczne ukrwienie okolicy, nadmierne wysuszenie rany czy stosowanie preparatów na bazie alkoholu mogą skutkować wystąpieniem zakażenia, które stanowi główny czynnik hamujący regenerację uszkodzonej tkanki. Kiedy niepozorne skaleczenie może okazać się zakażeniem?

Przeczytaj też: Tężec po skaleczeniu - kiedy zgłosić się do lekarza?

Czym jest zakażenie rany?

Zakażenie rany występuje w obrębie uszkodzonej tkanki w wyniku działania czynników zewnętrznych, przez co nie może ona goić się w sposób prawidłowy. Zazwyczaj nie daje o sobie od razu znać, co skutkuje tym, iż pacjent nie podejmuje odpowiednich działań. Zakażenie rany nie powinno być lekceważone, nawet jeżeli jest to drobne zadrapanie. Może bowiem rozprzestrzenić się na cały organizm i tym samym stać się zagrożeniem dla zdrowia osoby poszkodowanej. Jakie są przyczyny zakażenia rany? Najczęściej dochodzi do niego już na etapie powstania urazu. Znajdujące się na przedmiocie patogeny wnikają w głąb tkanki i skutkują wystąpieniem stanu zapalnego. Stąd też kładziemy duży nacisk na dezynfekcję ran – powierzchownych i głębokich, by skutecznie wyeliminować ryzyko pojawienia się poważnych dolegliwości. Niekiedy do zakażenia dochodzi również w trakcie procesu gojenia się rany. Jak wspominamy wyżej, na jego przebieg wpływają różnorakie czynniki. Jeżeli pacjent nie zmienia opatrunków, tym samym nie zapewnia skórze najlepszych warunków do gojenia – o zakażenie nie będzie wcale tak trudno. Wspominamy o tym z jednego prostego powodu. Otóż rany potrzebują dodatkowych bodźców, które pozwolą im na szybką regenerację. Jeśli natomiast dojdzie już do zakażenia, wówczas odtworzenie zdrowej tkanki zacznie sprawiać trudności i z czasem pojawi się nieestetyczna blizna. 

Zakażenie rany objawia się poprzez:

  • ból i pieczenie,
  • zaczerwienienie,
  • uczucie ciepła i pulsowania rany,
  • ogólne osłabienie organizmu,
  • wysięk z rany w kolorze żółtym lub zielonym.

Wyżej wskazane symptomy powinny natychmiast was zaalarmować. Zakażenie rany należy skonsultować z lekarzem specjalistą, który podejmie decyzję o dalszym postępowaniu.

Jak zapobiegać zakażeniu rany?

Kilkuetapowa pielęgnacja rany to sprawdzony sposób, by uniknąć zakażenia w obrębie uszkodzonej tkanki. Każdą ranę dokładnie przemywamy i oczyszczamy z użyciem specjalistycznych środków oraz zabezpieczamy sterylnym opatrunkiem. Materiał opatrunkowy wymieniamy na nowy po upływie kilku godzin i ponownie dezynfekujemy ranę. Jeżeli pomimo stosowania się do powyższych zaleceń dojdzie do zmian zakaźnych, należy niezwłocznie udać się do specjalisty. 

Zakażenie rany nie umożliwi zrośnięcia się brzegów uszkodzonej skóry, co często prowadzi do występowania dolegliwości na tle zdrowotnym. Specjalista powinien obejrzeć ranę i poinstruować pacjenta co do dalszego postępowania z zakażeniem. Niekiedy konieczne jest także przeprowadzenie posiewu, dzięki czemu możliwe będzie wdrożenie odpowiedniej farmakoterapii.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium