Kategorie
Producent
Wysyłka w
Cena
-
od
do
Nowość
Promocja
Do zdiagnozowania licznych chorób nie wystarczy wywiad medyczny czy obserwacja – trzeba przyjrzeć się drobnoustrojom zasiedlającym układ oddechowy, pokarmowy czy rozrodczy, aby móc sprawdzić, które z nich są naturalne a które mogą przyczyniać się do powstawania patologii. Najprostszym narzędziem służącym do pobrania próbki są wymazówki. Stosowane w diagnostyce medycznej wymazówki sterylne z podłożem lub bez są dodatkowo wyjątkowo proste w obsłudze – poradzi sobie z tym nawet osoba bez wykształcenia medycznego. W naszym sklepie znajdziesz oba rodzaje produktów: sterylne wymazówki z podłożem oraz bez niego.
Wymazówki sterylne w hurtowni medycznej Eplaster
Wymazówka bardzo przypomina budową patyczek kosmetyczny, który stosujemy m.in. do pielęgnacji ucha zewnętrznego. Jest jednak od niego dłuższa a jej zamknięcie w probówce umożliwia zachowanie sterylności produktu aż do momentu przeprowadzenia badania.
Cała procedura jest prosta: patyczek ujmuje się za uchwyt a następnie wprowadza do jamy ciała, która ma podlegać badaniu. W części przypadków badanie wykonuje lekarz, ale wiele procedur można przeprowadzać samodzielnie, w warunkach domowych, jeśli tylko zachowane zostaną zasady sterylności.
Wymazu można dokonać z jamy ustnej (np. z wewnętrznej części policzków, z języka, z migdałków), z jamy nosowej, z pochwy, z odbytu, z ucha czy z worka spojówkowego oka a także ze zmian skórnych. Termin otrzymania wyników zależy od czasu namnażania się tropionych drobnoustrojów.
Jeśli użyta wymazówka musi zostać przetransportowana w celu wykonania badania, wówczas lepiej jest zastosować model z podłożem transportowym, zapewniającym żywotność próbki do 24, 48 a nawet 72 godzin.
Najczęściej wymaz wykonywany jest w celach diagnostycznych (np. w celu potwierdzenia lub wykluczenia zakażenia wirusem SARS-CoV-2, bakterią gronkowca czy grzybem candida). Z pomocą wymazówki można również pobrać próbkę, dzięki której możliwe będzie umieszczenie badanego w bazie niespokrewnionych dawców szpiku. To również najpopularniejszy sposób wykonywania badań genetycznych (np. testu na ojcostwo czy na obciążenie nowotworami).