Kategorie
Producent
Wysyłka w
Cena
-
od
do
Nowość
Promocja
Rękawiczki ochronne stanowią podstawowe wyposażenie ośrodków medycznych każdego rodzaju: szpitali, przychodni pierwszego kontaktu, gabinetów specjalistycznych, punktów poboru materiału do badań czy laboratoriów, a także w przychodniach weterynaryjnych. Ale ich zastosowanie jest o wiele szersze – korzysta z nich branża kosmetyczna i beauty, przedsiębiorstwa gastronomiczne i przetwórstwa spożywczego, a także firmy sprzątające. Z powodzeniem mogą być również stosowane w domu – tak w trakcie porządków, jak i podczas pracy w kuchni. Rękawice medyczne stanowią ochronę przed drobnoustrojami – bakteriami, wirusami i grzybami, przed płynami (w tym płynami ustrojowymi), przed chemikaliami, a także przed zabrudzeniami i kurzem. Charakteryzują się przy tym różnym stopniem odporności na poszczególne czynniki. Dostępne są w wielu rozmiarach - od 6.0 (czyli XS) do 10 (czyli XL), a także w rozmiarach niestandardowych. Można kupić rękawice lateksowe, rękawice winylowe lub rękawice nitrylowe w różnych kolorach – od typowych białych i niebieskich, przez przezroczyste i czarne, aż po kolorowe (szczególnie dobrze sprawdzające się w gabinetach pediatrycznych).
Rękawiczki chirurgiczne sterylne i niesterylne – kiedy je stosować?
Zastosowanie konkretnych modeli rękawic medycznych zależy od stopnia ryzyka, na które narażone są osoby wykonujące poszczególne procedury. Sterylne rękawice jednorazowe muszą być wykorzystywane zapewniają najwyższy stopień ochrony. Jałowe rękawiczki medyczne są bezpieczne tak dla lekarzy, jak i dla pacjentów. Doskonale przylegają do ręki i są najgrubsze, odporne na uszkodzenia mechaniczne i działanie czynników biologicznych. Korzystają z nich przede wszystkim lekarze podczas wykonywania bardziej skomplikowanych zabiegów.
Niesterylne rękawice medyczne dzielimy na diagnostyczne i proceduralne. Rękawiczki diagnostyczne skutecznie chronią przed szkodliwymi czynnikami, jednak nie są aż tak odporne na uszkodzenia. Najniższy poziom zabezpieczenia dotyczy rękawic proceduralnych, które z powodzeniem można stosować np. do sprzątania czy do kontaktu z żywnością.
Rękawiczki nitrylowe, rękawiczki lateksowe, rękawiczki winylowe – czym się różnią?
Zróżnicowany jest również materiał, z którego wykonane są rękawice diagnostyczne. Podstawowym rodzajem rękawic, stanowiącym pierwszy wybór, są rękawiczki lateksowe. Są wytrzymałe na uszkodzenia mechaniczne, działanie wysokich i niskich temperatur, a także szczelne, co jest szczególnie istotne w przypadku kontaktu z płynami ustrojowymi.
Ponieważ lateks może powodować uczulenia, wiele ośrodków medycznych preferuje rękawiczki nitrylowe. Mają one bardzo podobne właściwości jak lateksowe, jednak nie powodują reakcji alergicznych. Podobnie rękawiczki winylowe bezpudrowe – leżą one na dłoni nieco luźniej, więc nie nadają się do przeprowadzania procedur medycznych, za to doskonale sprawdzają się w branży spożywczej czy przy sprzątaniu. Rękawice winylowe easyCare są ponadto tańsze niż rękawice nitrylowe i lateksowe, a zatem warto je posiadać również w domu – chronią one przed podrażnieniami i zabrudzeniami a ponadto nie obciążają budżetu.