Opatrunki specjalistyczne – w jakich przypadkach z nich korzystać?
Opatrunki specjalistyczne – w jakich przypadkach z nich korzystać?

Opatrunek specjalistyczny – czyli tak naprawdę jaki?

Dobór opatrunku, tuż po prawidłowo przeprowadzonej dezynfekcji rany, stanowi podstawowy element pielęgnacji zranionej tkanki. Zasady doboru materiałów opatrunkowych względem rany nie każdemu jednak są znane. Przy owrzodzeniach czy odleżynach sprawdzi się inny wyrób medyczny aniżeli przy ranie kłutej bądź szarpanej i odwrotnie. Należy bowiem zwrócić uwagę na głębokość uszkodzenia, rodzaj wysięku, a także infekcję w obrębie skóry, by móc dopasować opatrunek zgodnie z potrzebami. Każda rana powinna mieć zapewnione odpowiednie warunki gojenia, dzięki czemu skóra będzie mogła szybciej się zregenerować i powrócić do dawnego stanu. Oczyszczoną i zdezynfekowaną ranę należy dodatkowo dokładnie zabezpieczyć przed działaniem czynników zewnętrznych. W przypadku ran skomplikowanych wykorzystywane są opatrunki specjalistyczne, które:

  • zapewniają skórze odpowiedni poziom wilgotności,
  • przyspieszają gojenie,
  • nie przylegają do rany i nie podrażniają skóry,
  • eliminują nadmiar wysięku,
  • idealnie dopasowują się do charakteru zranienia,
  • chronią uszkodzoną tkankę przed działaniem drobnoustrojów.

Prawidłowo dobrany opatrunek specjalistyczny wykazuje działanie kompleksowe względem potrzeb rany. Tak ważny jest wybór odpowiedniego materiału, by uszkodzona tkanka miała zapewnione właściwe środowisko. Poniżej znajdziecie 3 kluczowe rozwiązania, które są zalecane przy konkretnych rodzajach ran.

Opatrunki hydrożelowe

Aqua-gel hydrożelowy opatrunek jest przeznaczony do leczenia oparzeń, odleżyn, owrzodzeń, obrzęków, a także stopy cukrzycowej. Został stworzony z myślą o specjalnych potrzebach, tym samym wzmocniono go o włókninę, która jest odporna na uszkodzenia mechaniczne możliwe w trakcie wyjmowania go z foremki. Opatrunek ten stanowi doskonale opracowaną wodną kompozycję naturalnych i syntetycznych polimerów, co sprawia, iż wykazuje on wysokie właściwości nawilżające i absorpcyjne. Stosowany zgodnie z przeznaczeniem wspomaga oczyszczanie i regenerację rany, zmniejsza ból, zatrzymując przy tym proces obumierania tkanki. Hydrożelowe opatrunki specjalistyczne nakładamy na uszkodzoną tkankę i zabezpieczamy je folią adhezyjną. Powinny zostać wymienione na nowe po upływie 48-72 godzin lub wcześniej w zależności od potrzeby.

Opatrunki do mocowania kaniul

Sterylny opatrunek do mocowania wenflonów to produkt, który skutecznie zabezpiecza miejsce wkłucia, zapobiegając jednocześnie przywieraniu do rany. Został pokryty dodatkową warstwą kleju akrylowego, tym samym jest wyrobem samoprzylepnym i hipoalergicznym. Klasyczny opatrunek do mocowania kaniul Venaplast 3M wykazuje niesamowite właściwości chłonne, dzięki czemu wymiana gazowa między nim a skórą jest możliwa. Umiejscowiony w prawidłowy sposób jest gwarancją pełnej stabilizacji kaniuli dożylnej, co ma szczególne znaczenie w przypadku najmłodszych pacjentów. Ryzyko wyrwania wenflonu zniknie raz na zawsze.

Paski do zamykania ran

Steri-Strip paski do zamykania ran to wyrób medyczny, który powinien znaleźć się w każdej domowej apteczce pierwszej pomocy. Samoprzylepny opatrunek specjalistyczny nie tylko chroni ranę przed działaniem czynników zewnętrznych, lecz także przyspiesza proces gojenia, pomaga zmniejszyć bliznę i eliminuje ryzyko wystąpienia zakażenia. Jest to w pełni nieinwazyjna metoda leczenia rany, która nie wymaga zakładania szwów. Sterylne paski do zamykania ran zostały zaprojektowane tak, aby idealnie dopasowywać się do rany, a jednocześnie nie podrażniać delikatnej tkanki. Gdyby zaistniała taka potrzeba, można także wykorzystać paski do ran jako uzupełnienie szwów.

Stojąc przed wyzwaniem, jakim jest zaopatrzenie apteczki pierwszej pomocy, warto również zamówić opatrunki alginianowe, opatrunki piankowe oraz opatrunki hydrowłókniste.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium