Narzędzia chirurgiczne a ich sterylizacja – co jest potrzebne?
Narzędzia chirurgiczne a ich sterylizacja – co jest potrzebne?

Narzędzia chirurgiczne – czyszczenie i mycie krok po kroku

Sterylizacja narzędzi chirurgicznych ma za zadanie przygotować sprzęt medyczny do kolejnego użycia bez obawy o szybką utratę żywotności. Zanim jednak to się stanie, czekać was będzie kilka etapów, bez których proces sterylizacji nie będzie możliwy. Wykorzystywane na co dzień narzędzia chirurgiczne, w tym haki chirurgiczne czy rozwieracz do ran, tuż po każdym użyciu muszą zostać najpierw dokładnie wymyte. Etap ten jest niezwykle istotny, co więcej – pozwoli wyeliminować ryzyko zaschnięcia materiału zakaźnego na sprzęcie, co często skutkuje koniecznością wymiany go na nowy. Fragmenty tkanki czy resztki krwi powinny zostać niezwłocznie usunięte. Warto również dokonać wstępnej segregacji ze względu na materiał wykonania. To z pewnością przyspieszy cały proces. Ważne, by przed rozpoczęciem procesu mycia narzędzi chirurgicznych założyć jednorazowe rękawiczki i zachować nadmierną czujność. Wielorazowe narzędzia chirurgiczne myjemy z użyciem wody destylowanej.

Dezynfekcja narzędzi chirurgicznych 

Tak przygotowane narzędzia chirurgiczne są gotowe do następnego etapu, jakim jest dezynfekcja. Proces ten zakłada usunięcie drobnoustrojów i wszelkiego rodzaju przetrwalników z powierzchni. Z pomocą tutaj przyjdzie profesjonalny płyn do dezynfekcji i mycia narzędzi chirurgicznych Viruton Strong lub koncentrat do dezynfekcji narzędzi obrotowych Viruton Bohr. Środki te zostały stworzone z myślą o specjalnych potrzebach, tym samym mogą zostać śmiało wykorzystane do wielu wrażliwych materiałów, a nawet tych, które są podatne na korozję. Użyte narzędzia chirurgiczne należy całkowicie zanurzyć w wybranym preparacie i pozostawić na czas określony przez producenta. Przeprowadzona dezynfekcja narzędzi chirurgicznych skutecznie usuwa zanieczyszczenia, niwelując przy tym ryzyko wystąpienia zakażenia. Co istotne, nie należy trzymać ich zbyt długo, gdyż może skutkować to ich zniszczeniem.

Gdy proces dezynfekcji zostanie pomyślnie zakończony, narzędzia chirurgiczne należy dodatkowo opłukać wodą zdemineralizowaną, co uchroni je przed wystąpieniem nieusuwalnych śladów. Dopiero wtedy będziecie mogli poddać je ostatecznemu suszeniu sprężonym powietrzem. Wszelkie pozostałości po zabrudzeniach należy usunąć ściereczką, która nie pozostawia włókien na powierzchni narzędzi.

Sterylizacja narzędzi chirurgicznych

Sterylizacja narzędzi chirurgicznych to ostatni, a zarazem najważniejszy etap. Wysoka temperatura prowadzi do całkowitego zniszczenia bakterii i wirusów, których usunięcie nie było możliwe na skutek mycia oraz dezynfekcji. W tym wypadku konieczny może okazać się autoklaw. Warto jednak wspomnieć, iż nie wszystkie narzędzia chirurgiczne wielorazowe wymagają jego użycia. Wybrany przez was sprzęt należy dodatkowo umieścić w specjalnych opakowaniach do sterylizacji ze wskaźnikami, które zmieniają kolor w trakcie zachodzącego procesu. Temperatura zalecana to około 134°C.

Wysterylizowane zgodnie z zaleceniami narzędzia chirurgiczne powinny być przechowywane w odpowiednich warunkach, dzięki czemu ryzyko zamoczenia, zabrudzenia czy zawilgocenia zniknie. Starajcie się trzymać je w osobnych szufladach, a także nie kłaść zbyt wielu narzędzi w jednym miejscu. Te kilka na pozór oczywistych wskazówek wpływa na ich stan oraz żywotność. Pamiętajcie również o kwestii ich konserwacji. Narzędzia chirurgiczne, które posiadają widoczne ślady uszkodzeń bądź korozji, powinny zostać oddane do utylizacji. Te, które wciąż są zdatne do użycia, należy regularnie konserwować z użyciem specjalnego środka bez oleju silikonowego w składzie.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium