Najczęstsze urazy podczas urlopu - czego się spodziewać?
Najczęstsze urazy podczas urlopu - czego się spodziewać?

Lato zbliża się wielkimi krokami, przynosząc ze sobą dłuższe, wyjątkowo słoneczne dni. To czas, kiedy piękna pogoda zachęca nas do podróży – właśnie w tych miesiącach decydujemy się na urlop. Warto jednak pamiętać, że letnie aktywności wiążą się z ryzykiem urazów. Na szczęście przewidywanie potencjalnych zagrożeń może zmniejszyć powagę ich konsekwencji! Przyjrzyjmy się najczęstszym urazom podczas urlopu i omówmy, jak postępować w przypadku ich wystąpienia.

Zadrapania i rany

Słoneczne dni oraz piękna pogoda zachęcają nas do spróbowania aktywności, które nie są możliwe w zimowych miesiącach – podczas urlopu nierzadko decydujemy się na uprawianie sportu. W wakacyjny czas bardzo często dochodzi do różnego rodzaju zadrapań czy zranień. Musimy jednak pamiętać, aby nie bagatelizować tych urazów, nawet jeśli wydają nam się niegroźne!

Pierwszym krokiem jest oczyszczenie rany - konieczne jest jej obmycie bądź popsikanie specjalnym roztworem do płukania i odkażania ran. Dopiero wtedy możemy założyć opatrunek. Warto wybrać się na urlop z podręczną apteczką, w której znajdą się kompresy – to wręcz niezbędne materiały opatrunkowe. Gazy jałowe cechują się sterylnością, dlatego powinniśmy je stosować, gdy występuje jakiekolwiek ryzyko wniknięcia drobnoustrojów. Przykłada się je do oczyszczonej rany, aby następnie użyć wierzchniej, wzmacniającej warstwy, złożonej z kompresów niejałowych.

W przypadku rozległych ran, które krwawią, powinniśmy nałożyć na gazę dodatkowy materiał opatrunkowy. Takie sytuacje często wymagają interwencji lekarskiej i szycia. 

A jeśli nasza rana się sączy, warto zdecydować się na opatrunki hydrożelowe. Zapewniają one wilgotne środowisko gojenia, co przyspiesza procesy regeneracyjne tkanek. Niekiedy rana może być niewielka, ale znacząco wpływać na nasz komfort podczas wakacji – jeśli chcemy jak najszybciej wrócić do pełni sił, powinniśmy wybrać opatrunek, który wchłania nadmiar wysięku i tym samym nie dopuszcza do maceracji skóry wokół zranienia.

Stłuczenia

Wśród jednych z najczęstszych urazów podczas urlopu znajdują się stłuczenia – po uderzeniu o twardą powierzchnię możemy wtedy odczuwać ból. Dodatkowo, często pojawia się również siniak, co wynika z uszkodzenia naczyń pod skórą i wysięku krwi do tkanek.

W miejscu stłuczenia nierzadko możemy również zaobserwować obrzęk oraz bolesność, która nasila się przy wykonywaniu ruchów. Aby załagodzić te dolegliwości, warto wykorzystać suchy lód – za jego pomocą możemy zmniejszyć ból i opuchliznę. Dostępne są kompresy o niewielkich rozmiarach, które cechują się niską wagą – dzięki temu możemy zabrać opakowanie suchego lodu ze sobą na urlop nawet w kieszeni plecaka.

Dobrym rozwiązaniem są również sterylne opatrunki hydrożelowe. Wyróżniają się one doskonałą elastycznością, jak i działaniem kojącym, uśmierzającym ból.

Może się jednak zdarzyć, że gdy stłuczenie miało miejsce na kolanie, uraz okaże się poważniejszy. Wtedy nie będziemy mogli w pełni wyprostować nogi, a kolano pozostanie niestabilne – to sygnał, że mogło dojść do poważniejszego urazu, takiego jak zerwanie więzadeł czy zwichnięcie rzepki. W takiej sytuacji konieczna jest wizyta u lekarza.

Skręcenie i zwichnięcie 

Podczas urlopu nierzadko decydujemy się na górskie wycieczki czy pływanie, a wtedy istnieje większe ryzyko, że doznamy skręcenia bądź zwichnięcia stawu. Co ważne, może do tego dojść nie tylko podczas ekstremalnych aktywności, ale także w trakcie spacerowania – wystarczy, że poślizgniemy się na mokrej nawierzchni bądź potkniemy się o nierówną ścieżkę. Jeśli odczuwamy mocny ból, powinniśmy skonsultować się z lekarzem ortopedą.

Przeciążenie mięśni

Do przeciążenia mięśni dochodzi wtedy, gdy poddajemy je długotrwałej i obciążającej pracy – możemy tego doświadczyć podczas urlopu, kiedy decydujemy się na uprawianie sportu bądź dłuższe spacery. W efekcie spotykamy się z niemałym bólem oraz obrzękiem. 

Jeśli doznamy przeciążenia mięśni, warto zdecydować się na chłodząco-rozgrzewający kompres żelowy, który umożliwi nam miejscowe ogrzanie ciała, a następnie wykorzystać preparaty o przeciwzapalnym i przeciwbólowym działaniu. A jeśli po kilku dniach sytuacja nie będzie się poprawiać, powinniśmy udać się do lekarza.

Oparzenia słoneczne i przegrzanie organizmu

Podczas urlopu chcemy jak najlepiej wykorzystać słoneczną pogodę – opalamy się, pływamy i spacerujemy. Jeśli jednak nie zapewnimy naszej skórze należytej ochrony, może dojść do oparzenia – objawi się to zaczerwienieniem. Powinniśmy pamiętać, aby stosować kremy przeciwsłoneczne przez cały dzień i regularnie je reaplikować! Jeśli jednak dojdzie do oparzenia słonecznego, warto wykorzystać opatrunki hydrożelowe.

W lecie możemy również doświadczyć przegrzania organizmu. Wtedy należy stosować zimne okłady – najpierw na głowę, a potem na resztę ciała. Dobrze postawić na kompresy z zimnego lodu!

O tym pamiętaj!

Kiedy wybierasz się na urlop, pamiętaj o zabraniu ze sobą turystycznej apteczki pierwszej pomocy! Powinna być ona wyposażona w wysokiej jakości środki medyczne i materiały opatrunkowe, które pomogą Ci w razie wystąpienia jakiegokolwiek urazu.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium