Artykuły pierwszej potrzeby, które musi mieć pacjent w domu po zabiegu
Artykuły pierwszej potrzeby, które musi mieć pacjent w domu po zabiegu
Perspektywa zbliżającego się zabiegu może wywoływać u niektórych z nas pewien niepokój. Aby wszystko przebiegało pomyślnie, a cały proces powrotu do zdrowia był szybszy i pozbawiony powikłań, warto zaplanować niektóre rzeczy z wyprzedzeniem. Chociaż gojenie się tkanek przebiega odmiennie w zależności od procedury, jak i odbywa się inaczej w przypadku każdego pacjenta, warto przygotować pewne artykuły pierwszej potrzeby, aby pierwsze dni w domu były spokojniejsze. 

Gazy i kompresy opatrunkowe

Gaza opatrunkowa stanowi wyrób medyczny wytwarzany z bawełnianych włókien. Cechuje się ona dużą chłonnością wilgoci oraz płynów. Gazy jałowe znajdują swe zastosowanie w opatrywaniu ran, skaleczeń, oparzeń, jak i tamowania krwawień – z tego powodu powinny znaleźć się wśród artykułów pierwszej potrzeby, które musi mieć pacjent w domu po zabiegu. Te produkty zapewniają odpowiednie warunki gojenia przerwanej podczas procedury medycznej tkanki, przyspieszając proces naszego dochodzenia do pełni sił. Ponadto, gaza stanowi skuteczną barierę przed działaniem czynników zewnętrznych, dzięki czemu niweluje ryzyko powstania infekcji. Niezwykle wygodnym w rozwiązaniu są jałowe kompresy włókninowe – to materiał opatrunkowy od razu gotowy do użycia. 

Przylepiec do podtrzymywania opatrunku

Przylepiec odgrywa niezwykle istotną rolę w procesie opatrywania rany – zapewnia on, że opatrunek nie będzie się przemieszczał i nie dostaną się pod niego zanieczyszczenia. Ważne jest, by wybrać przylepca, który umożliwi skórze swobodne oddychanie, jak i zniweluje ryzyko powstawania odparzenia czy maceracji. 

Możemy wyróżnić przylepce włókninowe, które sprawdzą się do podtrzymywania lekkich opatrunków, jak i tkaninowe – one znajdują zastosowanie w przypadku, gdy istnieje konieczność silnego mocowania materiału opatrunkowego. Są one odporne na uszkodzenia, a ponadto można je stosować w trudno dostępnych miejscach. Przylepiec foliowy wyróżnia się natomiast paroprzepuszczalnością oraz delikatnością dla skóry. 

Jałowy opatrunek z wkładem chłonnym

Do pokrywania ran pooperacyjnych, jak również tych z małą oraz średnią ilością wysięku, zalecane jest wykorzystanie samoprzylepnego opatrunku z wkładem chłonnym. Dzięki wkładowi powleczonemu siateczką z polietylenu, zapobiega przywieraniu rany, absorbuje wysięk, jak i chroni tkanki przed wpływem czynników zewnętrznych. Niezwykle ważną cechą takich opatrunków stanowi ich paroprzepuszczalność, dzięki czemu zachodzi prawidłowa wymiana gazowa między skórą a opatrunkiem. 

Paski do zamykania ran

Paski do zamykania ran Steri-Strip to opatrunek specjalistyczny, który znacząco przyspiesza proces gojenia rany, jednocześnie zapewniając jej właściwy odpływ powietrza i umożliwiając odprowadzenie pary wodnej. Dodatkowo, ten wyrób medyczny pomaga zmniejszyć bliznę – przyda się w sytuacji, kiedy pooperacyjna rana znajduje się widocznym miejscu, gdyż dzięki zabezpieczeniu paskami wykazuje ona większą odporność na rozciąganie. Produkty te doskonale dopasowują się do skóry. 

Opatrunek specjalistyczny w postaci pasków do zamykania ran stanowi nieinwazyjną metodę leczenia płytkich ran, które nie wymagają zakładania szwów. W przypadku rozleglejszych ran mogą natomiast stanowić wsparcie dla konwencjonalnych metod – są świetnym dodatkowym zabezpieczeniem przed rozejściem się szwów.



O czym jeszcze pamiętać?

Odpowiednie dbanie o ranę jest konieczne, aby proces jej gojenia przebiegał bez jakichkolwiek powikłań. Przy każdej zmianie opatrunku należy spryskać ranę specjalnym preparatem dezynfekującym, który jest przeznaczony do stosowania na skórę i błony śluzowe. Można również delikatnie ją przetrzeć przy pomocy jałowego gazika nasączonego wspomnianym płynem. Należy chwilę odczekać, a następnie osuszyć okolice wokół rany jałowym gazikiem. Następnie można nanieść na nią odpowiednią maść bądź żel, który został zalecony przez lekarza i ponownie odczekać. Kolejnym krokiem jest nałożenie opatrunku dopasowanego do wielkości rany oraz wysięku.

Opatrunek należy zmieniać wtedy, gdy ulegnie on zamoczeniu bądź przesączeniu, zgodnie z zaleceniami medyka. Co istotne, przy kontakcie z raną powinniśmy używać jednorazowych rękawiczek ochronnych. 

Warto zapytać lekarza o szczegółowe wskazówki na temat postępowania z raną. Niezwykle istotną informację stanowi to, jak długo możesz trzymać założony opatrunek, jak powinieneś zdezynfekować ranę podczas jego wymiany, z jaką częstotliwością go zmieniać i jakich materiałów opatrunkowych używać. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, koniecznie skontaktuj się z medykiem! 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium