Wyposażenie gabinetu medycyny estetycznej - co powinno się w nim znaleźć?
Wyposażenie gabinetu medycyny estetycznej - co powinno się w nim znaleźć?

Wyposażenie każdego gabinetu lekarskiego powinno być zgodne z obowiązującymi przepisami prawa i standardami dbania o komfort pacjenta. Nie inaczej jest w przypadku gabinetu lekarza medycyny estetycznej. Zarówno urządzenia i artykuły medyczne, jak i meble, mają wspomagać personel medyczny w przeprowadzaniu zabiegów a pacjentom dawać poczucie bezpieczeństwa i wygody. Co kupić do gabinetu medycyny estetycznej? Jakich urządzeń i artykułów nie może zabraknąć?

Aranżacja gabinetu medycyny estetycznej – o czym pamiętać?

W pierwszej kolejności gabinet medycyny estetycznej powinien być dobrze rozplanowany pod kątem architektonicznym. Przemyślane rozmieszczenie poszczególnych elementów czy punktów dostępu do mediów, będzie definiowało możliwości aranżacyjne i w przyszłości decydowało o wygodzie lekarza i pacjenta. Najlepiej skorzystać z pomocy fachowca i poprosić o wizualizację. Z uwagi na specyfikę pomieszczenia, architekt wnętrz, który podejmie się tego zadania, musi na każdym etapie współpracować z lekarzem, a także znać zasady sporządzania projektów technologicznych lokali o specjalnym przeznaczeniu.

Poza sytuacją, gdy projektowany jest cały budynek, najczęściej mamy już do dyspozycji pomieszczenia, które trzeba przystosować pod kątem prowadzonej działalności. Warto pamiętać o strefie dla pacjenta (miejsce do badania i do przeprowadzania zabiegów), ale także dla lekarza (biurko). Trzeba również wygospodarować przestrzeń do przechowywania artykułów i środków medycznych, a także na kosze na śmieci przeznaczone do tymczasowego składowania odpadów medycznych i komunalnych.

Urządzenia dostosowane do zabiegów

Podstawą każdego gabinetu medycyny estetycznej są urządzenia, przy pomocy których wykonywane będą różnorodne zabiegi. Trzeba postawić na specjalizację – ogromna ilość dostępnego sprzętu sprawia, że konieczne jest nastawienie się na konkretne zabiegi.

Do najpopularniejszych i najczęściej stosowanych urządzeń należą te przeznaczone do modelowania sylwetki. Pacjenci oczekują pomocy w zmniejszeniu obwodów ciała i wyrzeźbieniu mięśni, a także w redukcji cellulitu i blizn oraz w ujędrnieniu skóry. Wymaga to zastosowania sprzętów umożliwiających przyspieszenie metabolizmu komórkowego i usprawnienie przepływu krwi i limfy w tkankach. Warto zaopatrzyć się w urządzenie do karoksyterapii oraz do termoliftingu.

Pacjenci zgłaszają się również z licznymi problemami związanymi z kondycją ich cery. Aby sprostać ich wymaganiom, w gabinecie muszą znajdować się urządzenia do odmładzania skóry (np. do spłycania zmarszczek, rozjaśniania przebarwień), jak i do oczyszczania i poprawiania kondycji cery (np. do zmniejszania widoczności porów, redukcji wydzielania sebum, usuwania zanieczyszczeń). Przyda się zatem sprzęt do wykonywania peelingu kawitacyjnego, mikrodermabrazji czy mezoterapii.

Coraz większą popularnością cieszą się zabiegi depilacji laserowej różnych części ciała. W gabinecie lekarza medycyny estetycznej nie może więc zabraknąć laserów medycznych do epilacji. Poza laserami, lekarz medycyny estetycznej często korzysta z lamp, pomocnych zwłaszcza w problemach dermatologicznych i trychologicznych, ale też przy różnego rodzaju bólach.

Również fala dźwiękowa może mieć właściwości lecznicze – urządzenia do sonoferezy umożliwiają głębsze wnikanie składników aktywnych w skórę oraz ich dogłębniejsze działanie, a także inicjują i wzmagają procesy naprawcze.

Część lekarzy medycyny estetycznej wykonuje również zabiegi kosmetologiczne, takie jak makijaż permanentny – jeśli znajdą się one w ofercie, oczywiście niezbędne będzie posiadanie odpowiedniego sprzętu.

Kluczową kwestią podczas wyboru jakiegokolwiek sprzętu, jest zwrócenie uwagi na posiadane certyfikaty, gwarantujące skuteczne i bezpieczne działanie. W razie sprzętu używanego warto z kolei zwrócić uwagę na historię serwisowania, w tym na przeprowadzanie regularnych kontroli. Nie bez znaczenia jest również oferowana przez część podmiotów zajmujących się sprzedażą urządzeń usługa przeszkolenia personelu z zakresu użytkowania konkretnego urządzenia.

Meble dla lekarza i dla pacjenta

Nie tylko urządzenia medyczne składają się na wyposażenie gabinetu medycyny estetycznej. Nie mniej ważny jest dobór mebli, dzięki którym przechowywanie artykułów medycznych i korzystanie z nich może być łatwe i intuicyjne.

Być może najważniejszymi meblami w gabinecie specjalistycznym są leżanka i fotel, umożliwiające przeprowadzenie diagnostyki oraz zabiegów. Warto wyposażyć się w kilka rodzajów mebli do użytku pacjenta, dopasowanych do różnorodnych procedur. Istotny jest również dostęp do potrzebnych akcesoriów i materiałów, co można uzyskać stosując regały, szafki czy witryny. W przypadku leków należy pamiętać, że powinny być one chronione przed dostępem osób niepowołanych (np. zamknięte na klucz, który posiada tylko lekarz).

Każdy pracownik podmiotu medycznego wie, że nawet połowę jego pracy może stanowić uzupełnianie dokumentacji i inne prace biurowe. Warto zatem zadbać o własny komfort, wybierając wygodne i ergonomiczne biurko wraz z fotelem.

Obowiązkowe wyposażenie niezależnie od specjalizacji

Każdy gabinet lekarski, niezależnie od specjalizacji, powinien być wyposażony w artykuły potrzebne przy wykonywaniu większości procedur, zwiększające bezpieczeństwo pacjenta i lekarza. W celu ochrony osobistej należy stosować fartuchy jedno lub wielorazowe, a także rękawice diagnostyczne w odpowiednim rozmiarze. Higieniczne przeprowadzenie badania i zabiegu umożliwi wyłożenie fotela czy leżanki podkładem jednorazowym w rolce.

Każde przerwanie powłok skóry czy sam kontakt z ciałem pacjenta, wymaga dezynfekcji – np. przy pomocy środka na bazie oktenidyny. Niezbędne są również materiały opatrunkowe – kompresy gazowe w różnych rozmiarach, bandaże elastyczne, plastry z opatrunkiem oraz przylepce. W części przypadków, gdy dochodzi do wycięcia zmiany skórnej czy innej interwencji chirurgicznej, nie obędzie się bez nici chirurgicznych wraz z igłami.

Artykuły medyczne i akcesoria typowe dla gabinetów medycyny estetycznej

Ze względu na specyfikę działalności, w gabinetach medycyny estetycznej stosowane są pewne artykuły rzadziej spotykane u innych specjalistów. Należą do nich m.in. małe igły i strzykawki do mezoterapii, paski steri strip do zamykania ran bez konieczności zakładania szwów, a także nici samorozpuszczalne.

Wyłącznie w gabinecie lekarza medycyny estetycznej znaleźć można wypełniacze (np. do modelowania ust), stymulatory tkankowe (np. kolagen do korekcji zmarszczek) czy preparaty do lipolizy. Z uwagi na to, że są to produkty medyczne, powinny one być stosowane wyłącznie przez odpowiednio przeszkolony personel i po uprzedzeniu pacjenta o potencjalnych skutkach ubocznych.

Leki, środki farmaceutyczne i kosmetyki w gabinecie medycyny estetycznej

Poza artykułami wykorzystywanymi bezpośrednio w trakcie procedur, lekarz medycyny estetycznej może również stosować leki i inne środki farmaceutyczne, a także kosmetyki. Leki przydają się zwłaszcza w sytuacjach kryzysowych – np. gdy dochodzi do reakcji alergicznej i konieczne jest szybkie usunięcie z organizmu podanego alergenu (wówczas pomocna jest np. hialuronidaza, rozpuszczająca kwas hialuronowy, który po nieodpowiednim podaniu lub na skutek uczulenia, może gromadzić się w skórze w postaci grudek).

Kosmetyki używane są na co dzień, do większości zabiegów. Są potrzebne do tonizowania, peelingu, nawilżania, wygładzania, a także do kojenia podrażnionej skóry i do dłuższego utrzymania efektów zastosowanej terapii.

Materiały na sprzedaż w gabinecie medycyny estetycznej – czy są legalne?

Bardzo często zadowoleni z efektów terapii pacjenci pytają lekarzy o możliwość zakupu w gabinecie określonego środka farmaceutycznego czy kosmetyku. Należy pamiętać, iż zgodnie z art. 43 ustawy z dnia 5 grudnia 1996 r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty, lekarzowi nie wolno sprzedawać żadnych materiałów medycznych. Z kolei art. 63 Kodeksu Etyki Lekarskiej zabrania nawet reklamowania produktów. Dopuszczalne jest jedynie polecenie oparte na własnych doświadczeniach lekarza.

Tym samym sprzedaż produktów leczniczych w gabinecie lekarza medycyny estetycznej jest zabroniona. Nie dotyczy to oczywiście leków i innych środków wykorzystywanych w trakcie zabiegów.

Sprzątanie i dezynfekcja – obowiązkowe niezależnie od specjalizacji

Każdy gabinet lekarski musi spełniać restrykcyjne wymogi pod kątem higieny. Środki służące do sprzątania i do dezynfekcji powinny więc zdecydowanie znaleźć się na jego wyposażeniu, albo też na wyposażeniu podmiotu medycznego.

Preparaty do dezynfekcji skóry pacjenta przed badaniem lub zabiegiem oraz mebli i sprzętu medycznego między pacjentami, powinny być cały czas pod ręką lekarza. Środki do sprzątania (np. do ścierania blatów, mycia podłóg) mogą natomiast znajdować się poza gabinetem.

Wewnątrz należy jednak wygospodarować miejsce na tymczasowe składowanie odpadów. W każdym gabinecie muszą znajdować się 3 rodzaje koszy lub pojemników na odpady medyczne z wymiennymi workami: na odpady medyczne zakaźne, odpady medyczne niezakaźne oraz odpady komunalne.

Wyposażenie dodatkowe – w trosce o komfort pacjenta

W renomowanym gabinecie pacjent ma czuć się komfortowo. To dlatego poza obowiązkowym wyposażeniem, warto zainwestować w elementy wystroju, które zwiększą przyjemność z przebywania w pomieszczeniu – np. klimatyczne dodatki (przy czym z uwagi na konieczność zachowania higieny, nie powinny to być bibeloty łatwo łapiące kurz).

Także poczekalnia jest wizytówką podmiotu medycznego. Również tutaj można rozważyć wstawienie naprawdę wygodnych mebli, zainstalowanie klimatyzacji czy postawienie ogólnodostępnego dystrybutora wody.

Wyposażenie gabinetu lekarskiego musi być gruntownie przemyślane. Wszystkie niezbędne urządzenia i artykuły mają być zawsze pod ręką, aby praca lekarza i personelu pomocniczego przebiegała sprawnie, fachowo i bez zakłóceń. Z kolei dla pacjenta istotny jest komfort, bezpieczeństwo i poczucie, że specjaliści troszczą się o niego na każdym etapie procedury. To właśnie dzięki rozsądnemu rozplanowaniu i zaopatrzeniu gabinetu, efekt ten będzie osiągalny.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl