W jakich sytuacjach zakłada się wenflon?
W jakich sytuacjach zakłada się wenflon?

Wenflon znany wśród medyków również jako kaniula dożylna to plastikowa rurka, która znalazła szerokie zastosowanie w branży medycznej. Ten nieskomplikowany instrument medyczny wprowadzany jest do żyły za pomocą ostro zakończonej igły w celu przeprowadzenia specjalistycznej procedury. Najczęściej jest to podawanie leków drogą dożylną, choć nie tylko! Kiedy zakłada się wenflon i jak odpowiednio dobrać jego rozmiar? Podpowiadamy!

Czym jest wenflon?

Branża medyczna na przestrzeni ostatnich kilku lat przeszła szereg zmian, dzięki którym specjaliści nie mogą obecnie narzekać na dostęp do najwyższej klasy akcesoriów wykorzystywanych na co dzień w placówkach. W zależności od potrzeb specjalisty tudzież charakteru zabiegu można zastosować instrument medyczny jednorazowy bądź wielokrotnego użytku, który następnie poddawany jest procesowi sterylizacji. My natomiast pragniemy skupić się w szczególności na narzędziu o nieskomplikowanej budowie, jakim jest kaniula dożylna.

Co to jest kaniula dożylna? Tak, jak zdążyliśmy już wspomnieć, jest to plastikowa rurka o opływowym kształcie, wewnątrz której znajduje się stalowa igła. Wenflon umieszczany jest w żyle pacjenta – najczęściej w okolicy zgięcia łokciowego lub na grzbiecie dłoni, co natomiast umożliwia podawanie leków lub pobieranie krwi. Zanim jeszcze to nastąpi, igłę należy usunąć z naczynia krwionośnego i pozostawić do utylizacji w specjalnym pojemniku na odpady medyczne.

Klasyczny wenflon z plastikową głowicą przechowywany jest w szczelnie zamkniętym opakowaniu. Procedura ta ma szczególne znaczenie dla komfortu i bezpieczeństwa wszystkich pacjentów, pozwala również zachować sterylność na najwyższym poziomie.

Kiedy używany jest wenflon?

Kaniula dożylna, mimo swej prostej budowy, znalazła szerokie zastosowanie w wielu dziedzinach życia. Jako że zapewnia krótkotrwały dostęp do naczyń krwionośnych, zazwyczaj wykorzystywana jest do podawania leków i kroplówek, a także pobierania krwi u pacjenta. Główną zaletą kaniuli jest fakt, iż nie istnieje konieczność ponownego wkłuwania się, gdyż umieszczona w żyle sterylna rurka może przebywać tam nawet do 72 godzin bez obawy o wystąpienie stanu zapalnego w jej obrębie. W nielicznych przypadkach pozostaje dłużej. Niemniej dotyczy to wyłącznie pacjentów, u których występują problemy z wkłuciem. Wówczas personel medyczny musi bezwzględnie obserwować stan zdrowia pacjenta i błyskawicznie reagować, gdy tylko pojawi się ryzyko wystąpienia skrzepu, który blokuje wenflon w naczyniu krwionośnym.

Jakie istnieją wskazania do założenia wenflonu? Do najczęstszych należy:

  • długotrwała hospitalizacja,
  • transfuzja krwi,
  • karmienie i nawadnianie pozajelitowe,
  • operacja,
  • zagrożenie życia pacjenta,
  • podawanie leków dożylnie.

Rodzaje wenflonów. Jak dobrać rozmiar wenflonu?

Sterylne wenflony jednorazowe oznaczane są kolorystycznie. Najprościej mówiąc, kolor widoczny na opakowaniu odpowiada konkretnemu rozmiarowi. Tym sposobem pielęgniarka tudzież lekarz mogą dopasować odpowiedni rozmiar wenflonu względem wieku pacjenta, jego wagi, a także widoczności żył.

Wenflon o najmniejszej średnicy oznaczony został kolorem fioletowym, przy czym o największej – brązowym, pomarańczowym lub czerwonym. Warto mieć na uwadze fakt, iż wyróżniamy też wenflon niebieski, różowy, biały bądź szary. Są one najczęściej wykorzystywane podczas wskazanych wyżej procedur.

Zakładanie wenflonu – jak to zrobić?

Zakładanie wenflonów w naczyniach krwionośnych pacjentów nie powinno przysporzyć większych trudności. Pamiętaj jednak, że miejsce wkłucia jest narażone na występowanie wszelkiego rodzaju infekcji. Przed użyciem kaniuli należy zatem dokładnie zdezynfekować dłonie, włożyć jednorazowe rękawiczki chirurgiczne i przepłukać rurkę niewielką ilością soli fizjologicznej. Procedura ta ma na celu sprawdzić drożność wkłucia.

Dopiero na tej podstawie wybieramy dużą i widoczną żyłę, w której niebawem zostanie umieszczona kaniula. Miejsce wkłucia dezynfekujemy i spokojnym ruchem ręki wprowadzamy wenflon z ostrą igłą. Jeśli zauważysz niepokojące objawy – krew zacznie się cofać lub wypychać mandryn – najprawdopodobniej doszło do wkłucia w tętnicę.

Omyłkowe wkłucie w nieodpowiednie miejsce może zdarzyć się każdemu. W takich sytuacjach należy niezwłocznie reagować – usunąć kaniulę i ucisnąć miejsce.



do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium