Planowana wizyta w szpitalu – co powinieneś wiedzieć i jak się przygotować oraz spakować?
Planowana wizyta w szpitalu – co powinieneś wiedzieć i jak się przygotować oraz spakować?

Planowana wizyta w szpitalu często wiąże się z niepokojem – spowodowane jest to nie tylko myślami o nadchodzącym zabiegu, operacji czy badaniach, ale również pobytem w nowym miejscu. Aby poczuć się bardziej komfortowo, warto odpowiednio przygotować się na wizytę w placówce ochrony zdrowia. W tym artykule przedstawiamy najważniejsze kwestie oraz podpowiadamy, jak się przygotować do wizyty w szpitalu oraz co warto spakować.

Skierowanie do szpitala

Skierowanie do szpitala otrzymujemy od lekarza specjalisty bądź lekarza rodzinnego. Może je wystawić każdy lekarz – również ten, u którego leczymy się prywatnie. Co powinno ono zawierać? Dokument uwzględnia dane osobowe chorej osoby, a w tym jej numer PESEL. Co więcej, skierowanie zawiera pieczątkę podmiotu leczniczego oraz pieczątkę lekarza wystawiającego skierowanie, jak również rozpoznanie choroby w języku polskim. Lekarz dołącza do skierowania kopię wyników diagnostycznych badań oraz przeprowadzonych konsultacji będących podstawą kierowania do szpitala, a także wszelkie inne informacje o zastosowanym dotychczas leczeniu.

Warto pamiętać, że skierowanie do szpitala zachowuje ważność do momentu ustalenia terminu przyjęcia. Placówka medyczna nie jest jednak zobowiązana do natychmiastowego przyjęcia nas na leczenie – uzależnione jest to od liczby osób oczekujących w kolejce na miejsce w szpitalu, a także naszego stanu zdrowia.

Oryginał skierowania należy dostarczyć do szpitala w przeciągu 14 dni roboczych od dnia wpisania nas na listę oczekującą. Można to uczynić osobiście, przez osobę trzecią albo wysyłając je pocztą. Jeśli chodzi o e-skierowanie, nie wymaga ono dostarczenia – placówka medyczna zobaczy je automatycznie.

Dokumentacja medyczna

Obecnie funkcjonuje elektroniczna dokumentacja medyczna, która widnieje na Internetowym Koncie Pacjenta w serwisie pacjent.gov.pl – pozwala to na otrzymanie dostępu w dowolnym miejscu i czasie do całej historii leczenia. Dzięki temu nie występują obawy, że dokumenty ulegną zniszczeniu bądź się zgubią. Za zgodą pacjenta lekarz może również zyskać dostęp do dokumentów, które wytworzone zostały w innej placówce medycznej. Prowadzenie dokumentacji w elektronicznej formie obowiązuje od początku 2021 roku.

Na wizytę do szpitala należy zabrać dowód osobisty, ważny dokument ubezpieczenia, a także skierowanie do szpitala. Przydatny może okazać się też NIP pracodawcy. Powinniśmy również zabrać aktualne wyniki badań laboratoryjnych, USG czy RTG, o ile takowe posiadamy. W przypadku hospitalizacji dziecka należy natomiast przynieść Książeczkę Zdrowia Dziecka.

Planowana wizyta w szpitalu a przyjmowane leki

Planowana wizyta w szpitalu w celu operacji czy przeprowadzenia inwazyjnych badań, takich jak biopsja, kolonoskopia czy gastroskopia, wiąże się z koniecznością konsultacji z lekarzem prowadzącym. Poniżej przedstawiamy ogólne wskazówki, jednakże zawsze należy skontaktować się ze specjalistą.

Odstawianie przyjmowanych leków

Może okazać się, że na 14 dni przed przyjęciem do szpitala konieczne będzie odstawienie leków przeciwpłytkowych z tiklopidyną, a na 7 dni z kwasem acetylosalicylowym i klopidogrelem. Na 14 dni przed wizytą powinniśmy również zrezygnować z preparatów ziołowych zawierających czosnek, miłorząb oraz żeńszeń.

Co więcej, 3 dni przez planowaną wizytą w szpitalu należy natomiast odstawić leki, które obniżają krzepliwość krwi (z acenokumarolem czy warfaryną), natomiast na 2 dni przed przyjęciem wskazane jest odstawienie nowych leków przeciwkrzepliwych (z dabigatranem, rywaroksabanem i apiksabanem). Oprócz tego, na 2 dni przed wizytą w szpitalu należy odstawić doustne leki przeciwcukrzycowe, utrzymywać pobieranie krwi aż do dnia przyjęcia. Powinniśmy też odstawić preparaty zawierające lit.

Jakich leków nie należy odstawiać przed wizytą w szpitalu?

A jakich leków nie należy odstawiać? Tych na nadciśnienie, przeciwpadaczkowych, a także leków wziewnych stosowanych przy astmie oraz przewlekłej obturacyjnej chorobie płuc.

Lista przyjmowanych leków

Przed planowaną wizytą w szpitalu należy przygotować listę aktualnie przyjmowanych leków – również leków homeopatycznych oraz suplementów diety! Ponadto, powinniśmy pamiętać o zabraniu do placówki medycznej wszystkich regularnie przyjmowanych leków w oryginalnych opakowaniach wraz z widoczną nazwą oraz dawką preparatu. Nie należy zabierać leków włożonych do innych pojemników, gdyż uniemożliwia to ich identyfikację.

Torba z przyjmowanymi przez nas lekami powinna zostać przekazana personelowi medycznemu. Podawanie pacjentom środków farmakologicznych w placówce medycznej musi być kontrolowane przez lekarza. Podczas całego pobytu w szpitalu nie możemy przyjmować jakichkolwiek leków czy suplementów diety bez zgody medyka!

Planowana wizyta w szpitalu – co spakować ze sobą?

Do szpitala należy zabrać ze sobą dowód osobisty bądź paszport, a także rzeczy osobiste, takie jak:

  • wygodne ubrania,
  • szlafrok, piżama bądź koszula nocna,
  • bielizna,
  • buty na zmianę – klapki lub kapcie,
  • ręczniki,
  • przybory higieny osobistej, wśród których można wymienić szczoteczkę do zębów i pastę, mydło lub żel pod prysznic, szampon i szczotka lub grzebień do włosów, dezodorant, przybory do golenia, produkty menstruacyjne,
  • mokre chusteczki i chusteczki higieniczne,
  • kubek, sztućce oraz talerz.
  • telefon oraz ładowarka,
  • pieniądze.

Jeśli chodzi o inne przedmioty, które nie są niezbędne, ale przydadzą się podczas planowanej wizyty w szpitalu, można wyróżnić wodę niegazowaną lub butelkę z filtrem, książkę czy krzyżówki. Wszystko może być przez nas przechowywane w szafce przy szpitalnym łóżku. Nie powinniśmy natomiast zabierać wartościowych przedmiotów, takich jak biżuteria czy zegarek, ze względów bezpieczeństwa.

Co zabrać do szpitala z dzieckiem?

Lista rzeczy do szpitala będzie się odrobinę różnić od tej przedstawionej powyżej, jeśli hospitalizowane jest dziecko. Wszystko jednak zależy od jego wieku. W przypadku maluchów należy spakować zapas pampersów, produktów do pielęgnacji, a także dodatkową piżamę. Powinniśmy również zabrać koc, poduszkę i rzeczy, które pozwolą dziecku poczuć się bardziej komfortowo, to znaczy przytulankę czy ulubioną książeczkę.

Planowana wizyta w szpitalu – co zabrać do jedzenia?

Posiłki podczas naszego pobytu w szpitalu są zapewniane przez placówkę medyczną. Jeśli nie mamy jednak żadnych specjalnych wskazań od lekarza i nie jesteśmy na określonej diecie, możemy zabrać ze sobą prowiant – powinny być to produkty, które nie wymagają przechowywania w lodówce i zmieszczą się w szpitalnej szafce. Jako prowiant możemy zabrać suszone owoce, sucharki czy biszkopty.

Planowana wizyta w szpitalu – jak i kiedy stawić się na izbie przyjęć?

W kwestii stawienia się na izbie przyjęć najlepiej jest zapytać lekarza, który wystawił nam skierowanie. Jeśli jednak nie otrzymamy dokładnych wskazówek, należy przyjść do szpitala z samego rana – w godzinach między 7 a 9. Zalecane jest bycie na czczo, a wyjątek w tym aspekcie stanowią osoby zmagające się z nadciśnieniem oraz chorujące na cukrzycę, gdyż w ich przypadku wskazany jest lekki posiłek.

Pobyt w szpitalu – co warto wiedzieć?

Warto pamiętać, że oddziały różnią się między sobą z uwagi na ich odmienną specjalizację oraz charakter – schemat dnia podczas pobytu na nich nie jest jednak znacząco odmienny. Poranek rozpoczyna śniadanie, aby następnie odbył się lekarski obchód. Medyk przychodzi wtedy po kolei do pacjentów znajdujących się w szpitalnym łóżku, a towarzyszy temu personel medyczny, to znaczy kierownik oddziału, lekarz czy pielęgniarka. W późniejszym czasie wykonywane są zabiegi, wszelkie niezbędne dodatkowe badania, a także przeprowadzane jest indywidualne badanie pacjenta. Potem, to znaczy w godzinach popołudniowych, zazwyczaj nie przeprowadza się planowanych badań – robi się to w nagłych przypadkach.

Podczas wizyty placówka medyczna jest zobowiązana do zapewnienia nam bezpłatnych badań diagnostycznych, leków, wyrobów medycznych, jak również środków pomocniczych. Co istotne, muszą być one potrzebne do leczenia schorzenia czy udzielenia świadczenia będącego przyczyną hospitalizacji. Darmowe leki oraz medyczne wyroby przysługują nam także w sytuacji, jeśli podczas pobytu w placówce medycznej okaże się, że leczymy się przewlekle, jesteśmy w trakcie terapii bądź pojawiły się u nas jakiekolwiek współistniejące schorzenia. Niezależnie od tego, czy zachorowanie nastąpiło przed czy podczas pobytu w placówce, pacjenta nie można pozostawić bez leczenia schorzeń współistniejących!

Wypis ze szpitala

Kiedy wychodzimy ze szpitala, otrzymujemy wypis – dokument zawiera najważniejsze informacje związane z naszym pobytem w placówce medycznej. Uwzględnia to listę badań wraz z wynikami, zastosowane leczenie, przeprowadzane zabiegi i zalecenia poszpitalne. Otrzymujemy przy tym kartę informacyjną, skierowanie na świadczenia zalecone we wspomnianej karcie, recepty na leki, wyroby medyczne czy środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego, a także zlecenia na wyroby medyczne czy zlecenia na transport sanitarny bądź transport zgodnie z przepisami ustawy. Dodatkowo, jeśli zachodzi taka potrzeba, placówka wystawia elektronicznie zwolnienie lekarskie, które przekazywane jest następnie do pracodawcy.

Co więcej, lekarz, który zajmować się nami podczas wizyty w szpitalu, powinien poinformować lekarza wystawiającego nam wcześniej skierowanie do szpitala o rozpoznaniu, sposobie leczenia, rokowaniu, przepisanych lekach (zarówno okresie ich stosowania, jak i dawkowania), a także wyznaczonych terminach kontrolnych.

Planowana wizyta w szpitalu – podsumowanie

Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu się na wizytę w szpitalu możemy zmniejszyć odczuwany stres wywołany całą sytuacją. Ważne jest, aby pamiętać o niezbędnych dokumentach, dzięki czemu czas spędzony w placówce nie będzie się przedłużał. Powinniśmy przy tym pamiętać o przygotowaniu listy przyjmowanych leków oraz spakowaniu rzeczy osobistych.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl