Jakie działania podjąć, kiedy osoba w naszym otoczeniu może przechodzić udar słoneczny?
Jakie działania podjąć, kiedy osoba w naszym otoczeniu może przechodzić udar słoneczny?

Sezon wakacyjny niewątpliwie sprzyja spędzaniu czasu wolnego na świeżym powietrzu. Nadmierna ekspozycja na słońce i brak środków ochronnych niestety często prowadzi do przegrzania organizmu i jego osłabienia, wynikiem czego jest udar słoneczny. Dolegliwość ta może nie tylko pokrzyżować plany wakacyjne, ale również zagrozić naszemu życiu oraz zdrowiu. Jakie są objawy udaru słonecznego i jak pomóc osobie, która go przechodzi?

Czym jest udar słoneczny?

Brak znajomości podstawowych zasad ostrożności i zbyt długie przebywanie na słońcu może skutkować wystąpieniem poważnych dla naszego zdrowia dolegliwości. Udar słoneczny jest jedną z nich, wobec czego postanowiliśmy przygotować z myślą o was kilka wskazówek, dzięki czemu uniknięcie go będzie możliwe.

 Udar słoneczny jako odmiana udaru cieplnego najczęściej dotyka osoby starsze oraz dzieci. Jest to stan realnego zagrożenia, do którego dochodzi na skutek zaburzeń funkcjonowania ośrodka termoregulacji oraz nadmiernej utraty wody i elektrolitów z organizmu. Wówczas oddawanie ciepła do naszego otoczenia staje się niemożliwe, a opony mózgowe zaczynają ulegać przekrwieniu. 

Udar słoneczny jest niestety dość często mylony ze zmęczeniem na skutek wysokiej temperatury, przez co występujące objawy są przez wiele osób bagatelizowane. W najgorszym wypadku może prowadzić do niewydolności serca, poparzeń skóry, zaburzeń rytmu serca czy drgawek. Wskazane jest zatem, by nie tylko stosować środki ochronne podczas urlopu, lecz także reagować na występujące zmiany w zachowaniach naszych bliskich. O czym jeszcze należy wiedzieć?

Jak rozpoznać udar słoneczny?

Udar słoneczny w zależności od stopnia nasilenia objawów może trwać od kilku do kilkunastu godzin. Nie zostało określone, w jakim czasie ustępuje. To jednak należy bacznie obserwować organizm i reagować na nietypowe symptomy. Udar słoneczny objawia się najczęściej poprzez:

  • silne zawroty głowy,
  • ból głowy,
  • nudności, wymioty i biegunkę,
  • dreszcze i trudności z oddychaniem,
  • poparzenie skóry,
  • utratę przytomności.

Towarzyszyć im również mogą problemy z oddawaniem moczu, wzmożony niepokój oraz zaczerwienienie skóry. Pierwsze oznaki udaru słonecznego powinny od razu nas zaalarmować. Niestety zdarza się, że są one utożsamiane z wszelkiego rodzaju infekcjami organizmu. Udar słoneczny wymaga jednak natychmiastowego działania. Jeżeli zatem zaobserwujecie wyżej wskazane symptomy, należy niezwłocznie pomóc osobie poszkodowanej, by złagodzić dolegliwości i umożliwić jej powrót do pełni sił.

Pierwsza pomoc przy udarze słonecznym – krok po kroku

Udar słoneczny jest bardzo specyficzną dolegliwością, a ryzyko jego wystąpienia nasila się w okresie letnim. To właśnie wtedy promienie słoneczne mogą doprowadzić do osłabienia i przegrzania organizmu, czemu możemy skutecznie zaradzić. Ochrona przed udarem słonecznym przede wszystkim opiera się na osłanianiu głowy przed słońcem i unikaniu nadmiernej ekspozycji. Między godziną 11 a 15 promienie słoneczne oddziałują najsilniej. Jeśli planujecie urlop w ciepłych krajach, zadbajcie o środki ochrony. Zalecane jest również, aby nie wychodzić na zewnątrz w najgorętszą porę. Dodatkowo należy odpowiednio nawadniać organizm, zrezygnować z aktywności fizycznej i nosić lekkie ubrania.

Co natomiast należy zrobić, gdy osoba w naszym otoczeniu przechodzi udar słoneczny? Wówczas nie pozostaje nic innego, jak złagodzić występujące objawy. Osoba poszkodowana powinna zostać niezwłocznie przeniesiona do zacienionego miejsca. Wskazane jest, żeby zdjąć ubrania i przygotować kompresy nasączone chłodną wodą. Zmieniamy je co kilka minut i nieustannie kontrolujemy temperaturę ciała, która w przypadku udaru słonecznego zwykle wzrasta do około 40-41°C. Płyny należy podać dopiero w momencie, gdy poszkodowany odzyska przytomność. Jeżeli stan zdrowia chorego nie ulega poprawie mimo udzielenia pierwszej pomocy, konieczne jest wezwanie karetki. Do momentu przyjazdu pogotowia obserwujemy osobę poszkodowaną i otaczamy ją opieką.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium