Higiena osoby leżącej – o czym pamiętać?
Higiena osoby leżącej – o czym pamiętać?

Pielęgnacja osoby stale unieruchomionej to rzadko poruszany temat. Wynika to najprawdopodobniej z faktu, iż mycie pacjenta, którego stan zdrowia pozostawia wiele do życzenia, bywa krępujące dla dwóch stron. Kwestii higieny nie wolno jednak zaniedbać, gdyż w najgorszym wypadku może to prowadzić do wystąpienia poważnych dolegliwości zdrowotnych, w tym odleżyn. Wobec tego zdecydowaliśmy się przygotować krótki poradnik, a w nim kilka cennych wskazówek, które ułatwią prawidłową opiekę nad pacjentem.

Higiena osoby leżącej. Jak przygotować pacjenta?

Higiena pacjenta, który od dłuższego czasu przebywa w pozycji leżącej, ma szczególne znaczenie dla jego komfortu i ogólnego samopoczucia. Czynności te – choć rzeczywiście zdają się być krępujące, wymagają odpowiedniego podejścia. Nie wystarczy bowiem przygotować gąbki do mycia ciała i zabezpieczyć łóżko podkładem foliowym. Jeszcze zanim przejdziemy do głównego etapu, należy porozmawiać z pacjentem i nakreślić mu, jak przebiega procedura mycia. Warto pamiętać, że pacjenci leżący często nie potrafią zaakceptować aktualnego stanu rzeczy, co przekłada się na ich zachowanie.

Dopiero na tej podstawie przygotowujemy akcesoria przydatne w trakcie procedury, jaką jest mycie pacjenta leżącego. Upewnij się, że posiadasz podstawowe produkty, takie jak:

  • miska z ciepłą wodą,
  • myjka do twarzy i ciała,
  • czysty ręcznik,
  • kosmetyki pielęgnacyjne i żel do mycia ciała.

Warto wcześniej przygotować też jednorazowy podkład chłonny, pieluchomajtki oraz ubranie na zmianę.

Jak umyć osobę leżącą?

Higiena pacjenta leżącego to niewątpliwie twardy orzech do zgryzienia. Opiekun tudzież pracownik szpitala powinien zachować szczególną ostrożność, a tym samym unikać wykonywania zbyt gwałtownych ruchów. Pacjent powinien czuć się w pełni bezpiecznie i komfortowo.

Od czego zacząć mycie osoby leżącej? Najlepiej rozpocząć czynności higieniczne od okolic twarzy. Dokładnie namocz gąbkę w misce z wodą i dodatkiem płynu. Odsącz ją i delikatnym ruchem ręki przetrzyj twarz i szyję. Do przetarcia skóry warto wykorzystać jednorazowy ręcznik. Gdy ten etap zostanie zakończony, przechodzimy do mycia uzębienia pacjenta. Wskazane czynności wykonujemy dwa razy dziennie – rano i wieczorem.

Kolejnym krokiem jest higiena górnych partii ciała – okolic pach, ramion, klatki piersiowej i pleców. Należy zdjąć odzież i krok po kroku przemywać każdą partię. Wyzwaniem może okazać się mycie pleców. W tym wypadku trzeba koniecznie odwrócić pacjenta na jeden bok i powtórzyć dotąd wykonywane czynności. Zanim jednak to zrobisz, przyjmij optymalną dla kręgosłupa pozycję. Pamiętaj też, by nie pocierać skóry pacjenta zbyt intensywnie, gdyż może doprowadzić to do potencjalnych problemów skórnych.

Higiena intymna osoby leżącej

Higiena intymna u osoby stale unieruchomionej wymaga od nas odpowiedniego podejścia, by nie sprawić, że pacjent poczuje się nieswojo. Wszelkie czynności z tym związane przeprowadzamy bardzo ostrożnie. Pacjent powinien zostać ułożony na plecach ze zgiętymi w kolanach nogami. Oczywiście wskazane jest również, by odsłonić wyłącznie te partie, które aktualnie myjemy. Podczas mycia okolicy intymnej dobrze jest rozpocząć od spojenia łonowego, przechodząc powoli do odbytu. W przeciwnym razie istnieje ryzyko przeniesienia groźnych bakterii do cewki moczowej. Koniecznie pamiętaj, aby wymienić wodę na czystą i dodać odrobinę płynu do higieny intymnej, który nie powoduje podrażnień i reakcji alergicznej.

Ostatnim krokiem jest mycie dolnych partii ciała, w tym stóp. Tak umyte ciało osuszamy miękkim ręcznikiem i następnie przechodzimy do smarowania delikatnej skóry z użyciem kosmetyku pielęgnacyjnego, które niweluje świąd.

Mycie włosów pacjenta leżącego

Raz na jakiś czas dobrze byłoby zadbać również o włosy podopiecznego. Wiemy jednak, że nie należy to do najłatwiejszych zadań, biorąc pod uwagę stan pacjenta. Przydatna w tym wypadku będzie pompowana miska do mycia głowy, która zapewnia wysoki poziom komfortu. Z jej użyciem polewamy skórę głowy ciepłą wodą. Następnie pienimy szampon i delikatnie czyścimy skórę głowy. W trakcie spłukiwania uważaj, by przypadkiem nie zachlapać pacjentowi oczu.

Przygotowując się do mycia pacjenta leżącego, bezwzględnie zdezynfekuj dłonie i włóż jednorazowe rękawiczki ochronne.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium