Bandaż elastyczny – jak nosić, żeby nie pogłębić urazu?
Bandaż elastyczny – jak nosić, żeby nie pogłębić urazu?

Czym jest bandaż elastyczny?

Znajomość podstawowych technik udzielania pierwszej pomocy jest naprawdę cenna. To jednak bez umiejętności rozróżnienia poszczególnych materiałów opatrunkowych również się nie obejdzie. Bandaż elastyczny wykonany z wysokiej jakości bawełny bądź poliamidu to produkt wielokrotnego użytku, który znalazł szerokie zastosowanie nie tylko przy usztywnianiu kończyn po urazach, ale również przy wykonywaniu opatrunku uciskowego w celu zatamowania krwawienia. Materiał opatrunkowy tego typu wykazuje świetne właściwości absorpcyjne, tym samym jest odporny na uszkodzenia mechaniczne, odwinięcia i zabrudzenia. Elastyczny bandaż samoprzylepny doskonale przepuszcza powietrza, zapewniając skórze odpowiednią wilgotność. Niestety jest on nagminnie mylony z klasyczną opaską uciskową, nazywaną także manszetą. Wbrew powszechnemu przekonaniu bandaż elastyczny i opaska uciskowa to nie to samo, co więcej – ich przeznaczenie jest zupełnie inne. Warto mieć to na uwadze w trakcie udzielania pierwszej pomocy.

Jak zakładać bandaż elastyczny?

Bandaż elastyczny w zależności od wybranego produktu może poniekąd różnić się rozciągliwością. Dostępny u nas bandaż elastyczny yellowBand lub bandaż elastyczny samoprzylepny Coban 3M to produkty najwyższej jakości, które mogą zostać śmiało wykorzystane zarówno do usztywnienia chorej kończyny, jak i założenia opatrunku uciskowego. Tutaj może pojawić się pytanie – jak prawidłowo założyć bandaż elastyczny? Niestety wciąż wiele osób popełnia dość podstawowy błąd przy jego zakładaniu, wywierając przy tym zbyt intensywny ucisk. Nie tędy droga! Prawidłowo założony bandaż elastyczny samoprzylepny powinien być lekko napięty. Co istotne, jest on najczęściej sprzedawany wraz z metalową zapinką, która z pewnością ułatwi cały proces. Zakładanie bandażu elastycznego rozpoczynamy od prawidłowego ustawienia chorej kończyny. Wówczas należy delikatnie rozwinąć bandaż kohezyjny i krok po kroku owijać go wokół kończyny tak, aby każda kolejna warstwa przykrywała warstwę poprzedzającą. Bandażowanie koliste zda egzamin w przypadku konieczności usztywnienia stawów bądź mięśni. W przypadku pogłębionych urazów kończyn należy dostosować technikę bandażowania do potrzeb osoby poszkodowanej. 

Bandaż elastyczny może również zostać wykorzystany do założenia opatrunku uciskowego. Wykonany samodzielnie ma za zadanie zamknąć naczynia krwionośne i zmniejszyć wysięk krwi z rany jeszcze przed przyjazdem pogotowia ratunkowego. O tym, kiedy należy stosować opatrunek uciskowy oraz jak prawidłowo go założyć pisaliśmy w poprzednim artykule.

Zakładanie bandaża elastycznego – to warto wiedzieć

Udzielanie pierwszej pomocy niekiedy jest źródłem niepotrzebnego stresu. W nagłych sytuacjach należy zachować spokój i przejść do wykonywania wskazanych czynności. Wykorzystując bandaż elastyczny do usztywnienia kończyny lub tamowania krwotoku, należy pamiętać o prawidłowym sposobie jego zakładania. Otóż bandaż elastyczny samoprzylepny nie może zostać założony ani zbyt luźno ani zbyt mocno. W innym razie istnieje spora szansa, iż nie spełni on swojej podstawowej funkcji, tym samym zacznie się osuwać lub wywierać nadmierny ucisk, który może doprowadzić do zasinienia. Tuż po owinięciu zranionego miejsca bandażem elastycznym należy sprawdzić, czy aby na pewno został idealnie dopasowany, a kończyna została prawidłowo usztywniona.

Każdego dnia jesteśmy narażeni na mniejsze bądź większe urazy, a co za tym idzie, umiejętność bandażowania rany czy kończyny może okazać się bardzo pomocna.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium