Jak zatamować krwotok z nosa?
Jak zatamować krwotok z nosa?

Nagły i niespodziewany krwotok z nosa to dość częsta dolegliwość, która może przydarzyć się każdemu z nas. U niektórych osób może być to związane z ogólnym osłabieniem organizmu, u innych krwawienie może natomiast wystąpić na skutek urazu mechanicznego lub podrażnienia błony śluzowej nosa. Jakie są najczęstsze przyczyny krwotoku z nosa i jak skutecznie go zatamować?

Krwotok z nosa - przyczyny

Przyczyn krwotoku z nosa możemy doszukiwać się na wielu polach. Bez względu na źródło problemu nie warto ignorować wysyłanych przez organizm sygnałów. I choć w wielu przypadkach krwawienie występuje na skutek podrażnienia lub wysuszenia śluzówki, niekiedy może ono świadczyć o poważnych dolegliwościach, zwłaszcza jeżeli pojawia się regularnie. Krwawienie może bowiem być związane z zaburzeniami krzepliwości krwi, nadciśnieniem tętniczym, durem brzusznym, infekcją w obrębie błony śluzowej czy mononukleozą zakaźną. Wówczas należy podjąć specjalistyczne środki i zgłosić się do specjalisty. Profilaktyka w tym przypadku to absolutna konieczność. Zanim jednak udasz się do lekarza, sprawdź koniecznie, jak skutecznie zatamować krwawienie z nosa i zapobiec jego występowaniu.

Jak zatamować krwotok z nosa?

Jak już wiecie, krwotok z nosa to dolegliwość dotykająca spory odsetek Polaków. Nie da się ukryć, iż jest to bardzo uciążliwe, gdyż z reguły dotyka nas znienacka... Tamowanie krwotoku należy bowiem rozpocząć od zmiany dotychczasowej pozycji. Pozycja leżąca nie służy przepływowi krwi, co więcej - wówczas trudniej ocenić ilość utraconej krwi, tym samym możemy zakrztusić się spływającą krwią. Pamiętaj, aby zadbać przede wszystkim o swój komfort i bezpieczeństwo. Jeżeli natomiast udzielasz pierwszej pomocy, a poszkodowany dostał krwotoku, koniecznie załóż rękawiczki winylowe.

  • Pierwszym etapem tamowania krwawienia z nosa jest wysunięcie głowy lekko do przodu. Krew pod żadnym pozorem nie powinna spływać do gardła, a zaś wypływać z zewnątrz nosa. Dlaczego ta pozycja ma znaczenie? Zminimalizujesz tym sposobem ryzyko zakrztuszenia własną krwią i przyspieszysz proces tamowania krwotoku.
  • Przygotuj zimny kompres. Możesz do tego wykorzystać woreczek z lodem lub schłodzony ręcznik. Ściśnij lekko skrzydełka nosa, jednocześnie przykładając kompres. W tej pozycji pozostań przez około 10-15 minut aż do momentu zatamowania krwawienia. W zależności od stopnia nasilenia krwotoku może być konieczna zmiana kompresu na nowy.
  • Jeśli krwawienie zostało skutecznie zahamowane, oczyść błonę śluzową nosa letnią wodą lub solą fizjologiczną. Dostaniesz ją w każdej aptece za zaledwie kilka złotych. Staraj się nie używać do tego szpatułki kosmetycznej, gdyż możesz podrażnić kanał.

W sytuacji, gdy krwotok wciąż nie ustępuje lub pojawia się regularnie, nie zwlekaj z wizytą u lekarza! W trakcie konsultacji lekarz wykona badanie jamy nosowo-ustnej lub wziernikowanie tylne. Prawidłowo postawiona diagnoza pozwoli uniknąć problemów z krwawieniem w przyszłości, poprawiając przy tym nasze ogólne samopoczucie.

 

Krwotok z nosa - jak zapobiegać?

Okres jesienno-zimowy sprzyja występowaniu częstych krwotoków nosa. Wówczas należy zadbać o naszą odporność i dostarczać organizmowi wartościowe składniki odżywcze. Niekiedy krwotoki są związane z ogólnym osłabieniem organizmu lub niedoborem witaminy K odpowiadającej za krzepnięcie krwi oraz proces gojenia ran. To oczywiście nie oznacza, iż krwawienie nie może pojawić się w lecie... W tym przypadku zwykle jest ono spowodowane niewystarczającym nawilżeniem błony śluzowej. Należy bowiem zadbać o poziom wilgotności powietrza w mieszkaniu. Tutaj z pomocą przyjdzie specjalny odświeżacz powietrza.

 

Pamiętajmy, iż krwotok z nosa zwykle nie niesie ze sobą zagrożenia życia. Niemniej jednak nie wolno bagatelizować wysyłanych przez organizm sygnałów, gdyż mogą one być objawem schorzenia. Zadbajmy o siebie i o swoich bliskich!

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium