Opatrunki - co powinieneś o nich wiedzieć?
Opatrunki - co powinieneś o nich wiedzieć?

Udzielenie pierwszej pomocy to nie taka łatwa sprawa, jak mogłoby się wydawać. Rodzajów opatrunków jest naprawdę wiele... Warto bowiem wiedzieć, jaki opatrunek zastosować w danej sytuacji i jak prawidłowo go założyć. W związku z tym postanowiliśmy przygotować dla was krótki poradnik dotyczący właśnie opatrunków i sposobów ich wykorzystania. Jeżeli zatem szukacie sprawdzonego - zostańcie z nami na moment!

Opatrunki - rodzaje

Skóra jest podatna na wszelkiego rodzaju uszkodzenia czy zranienia, a co za tym idzie, znajomość podstawowych zasad opatrywania ran może być przydatna. Na przestrzeni ostatnich lat, zasady ich dobierania oraz stosowania uległy sporym przeobrażeniom. Obecnie wyróżniamy kilka rodzajów opatrunków, a w zależności od sytuacji - typu rany, jej lokalizacji, głębokości czy wielkości, inne rozwiązanie zda egzamin. W medycynie wyróżniamy bowiem opatrunki z podziałem na technikę ich zakładania oraz na materiał wykonania. Co zatem musisz wiedzieć o opatrunkach?

Technika zakładania opatrunków

Wbrew pozorom jednym z najczęściej wyróżnianych podziałów opatrunków jest właśnie ten, o którym wspominamy już na samym początku. Technika zakładania opatrunków ma bowiem ogromne znaczenie i właśnie dlatego poruszymy tę kwestię jako pierwszą. Na obecną chwilę wyróżniamy opatrunki:

  • Osłaniające - jak sama nazwa wskazuje, opatrunki osłaniające należą do grupy najczęściej wybieranych wśród istniejących opatrunków, tym samym mają za zadanie osłonić ranę przed działaniem czynników zewnętrznych i powstrzymać nadmierny upływ krwi czy płynów ustrojowych. Zwykle stosowane są przy urazach głowy, oka lub przy otarciach i skaleczeniach. Założenie opatrunku nie powinno jednak stanowić większych trudności.
  • Uciskowe - opatrunki uciskowe zdają świetnie egzamin tam, gdzie konieczne jest zatamowanie krwawienia z tętnic i żył. Aby jednak założyć opatrunek prawidłowo, należy ułożyć na ranie gazę oraz element uciskowy, a dopiero później okręcić dane miejsce specjalnym bandażem. Nie mylmy opatrunków uciskowych z opaską uciskową. To dwie całkowicie odmienne rzeczy!
  • Obłożeniowe - tutaj sprawa już nieco się komplikuje... Opatrunki obłożeniowe wymagają odpowiedniego podejście, gdyż technika ta jest stosowana przy złamaniach, skręceniach czy zwichnięciach, a także przy ranach, w których znajduje się ciało obce. Polega bowiem na opatrzeniu rany za pomocą gazy jałowej i elementu usztywniającego tak, aby jednocześnie nie pogłębić rany czy urazu.
  • Procowe - ten rodzaj opatrunków służy w szczególności do zabezpieczenia uszkodzeń nosa. Wówczas nie istnieje potrzeba zabandażowania całej głowy. Odpowiednio przycięty opatrunek - najlepiej, aby był to klasyczny bandaż, należy zawiązać między uszami. Tym sposobem gaza zabezpieczająca uszkodzenie nosa pozostanie na swoim miejscu.

Opatrunek a materiał wykonania

Opatrunki możemy także oczywiście podzielić ze względu na materiał ich wykonania. W tym przypadku wyróżniamy bowiem opatrunki:

  • Celulozowe - plastry oraz kompresy wykonane z celulozy
  • Bawełniane - gazy i bandaże
  • Poliamidowe - plastry opatrunkowe wykonane z materiałów syntetycznych
  • Elastyczne - mogą one być wykonane z materiałów syntetycznych lub półsyntetycznych
  • Sztywne - gips chirurgiczny
  • Półsztywne - opaski krochmalne, bandaże elastyczne

To jednak nie wszystko! Opatrunek opatrunkowi nierówny - to fakt! Każdego dnia jesteśmy narażeni na różnego rodzaju urazy czy rany i właśnie w takich sytuacji warto wiedzieć, jak postąpić i który opatrunek wybrać.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium