Higiena seniorów leżących
Higiena seniorów leżących

Prawidłowa higiena osób starszych to kluczowy czynnik, który wpływa nie tylko na ich zdrowie, lecz także na kondycję psychiczną. Przychodzi niekiedy taki wiek, w którym wykonywanie czynności higieniczno-pielęgnacyjnych staje się wręcz niemożliwe. Osoby starsze w zależności od stanu zdrowia mogą bowiem potrzebować naszej opieki. W niniejszym poradniku dowiecie się, jak zadbać o higienę osób starszych i na co koniecznie zwrócić uwagę.

Higiena seniorów leżących - dlaczego ma znaczenie?

Higiena osób starszych ma ogromne znaczenie - to fakt! Seniorzy bardzo często ją zaniedbują, a w wielu przypadkach nie są w stanie samodzielnie wykonywać pewnych czynności. Dlatego też kładziemy szczególny nacisk na pomoc w czynnościach higienicznych seniorom leżącym. Pozycja ta przyczynia się do powstawania odleżyn, a to zaś nie wróży niczego dobrego. Nie bez powodu o tym wspominamy. Jak zatem dbać o higienę osobistą seniorów leżących i co możesz zrobić, by ułatwić im codzienne funkcjonowanie?

Odleżyny - jak im zapobiegać?

Odleżyny pojawiają się najczęściej u pacjentów na stałe unieruchomionych, a proces ich leczenia jest żmudny i pracochłonny. Aby uniknąć powstawania odleżyn, istotne jest wdrożenie kilku nawyków. Należy bowiem dbać o częste zmiany pozycji podopiecznego - najlepiej co 2-3 godziny przekładać go na drugi bok, by nie dopuścić do problemów z mikrokrążeniem skóry. Co więcej, warto zaopatrzyć się w specjalne poduszki przeciwodleżynowe, które mają za zadanie wykonywać swego rodzaju masaż. Niezbędne mogą również okazać się maści z alantoiną oraz produkty hydrożelowe.

Kąpanie osoby starszej

Codzienny prysznic to podstawowy element higieny, który w przypadku osób unieruchomionych może stanowić spore wyzwanie. Dobrze jest używać kosmetyków o naturalnym składzie, gdyż to właśnie one zapewnią skórze dodatkową barierę ochronną. Seni Care żel myjąco-natłuszczający czy Seni Care szampon nawilżający zostały stworzone dla pacjentów ze specjalnymi potrzebami. Jeżeli ze względu na stan zdrowia podopiecznego regularne kąpiele nie są możliwe, przygotuj miskę z letnią wodą i dodatkiem płynu. Za pomocą nasączonej gąbki wymyj ciało osoby starszej delikatnym ruchem ręki. Możesz także skorzystać z nawilżanych chusteczek, które zdadzą egzamin w codziennym użytkowaniu.

Pielęgnacja skóry

Wraz z wiekiem nasza skóra staje się cienka i wrażliwa, a co za tym idzie, o wystąpienie podrażnień wcale nie tak trudno. Po skończonej kąpieli osusz delikatną skórę ręcznikiem i koniecznie sięgnij po emulsję o działaniu nawilżająco-odżywczym. Skóra osób starszych potrzebuje dodatkowego natłuszczenia.

Higiena jamy ustnej

U osób starszych rośnie ryzyko powstawania próchnicy czy ubytków. Stąd tak wiele seniorów jest zmuszona do wypełnienia luk protezą zębową. Każdego dnia na protezie zbierają się resztki jedzenia, osad i miliony bakterii! Nieodpowiednia profilaktyka może doprowadzić do dyskomfortu czy wystąpienia podrażnień... Protezę zębową należy czyścić z użyciem specjalnej pasty. Co więcej, 2-3 razy w tygodniu warto zastosować tabletki lub proszki do protez. Pod żadnym pozorem nie pozostawiaj protezy osoby starszej w szklance wody na noc! W innym razie szybko straci swoją żywotność. Seniorom, którzy mogą pochwalić się pełnym uzębieniem, również potrzebna będzie drobna pomoc.

Nietrzymanie moczu - jak temu zaradzić?

Problem z nietrzymaniem moczu z roku na rok dotyka coraz większy odsetek osób w podeszłym wieku. Przypadłość ta niesie ze sobą wiele trudności, a utrzymanie higieny intymnej seniora leżącego na wysokim poziomie do łatwych nie należy. Z pomocą tutaj mogą przyjść pieluchomajtki Seni, chusteczki nawilżane oraz pianka myjąco-regenerująca. Produkty te pomogą w utrzymaniu higieny, tym samym zniwelują nieprzyjemny zapach. Przy każdej zmianie pieluchomajtek, należy dodatkowo przetrzeć skórę chusteczkami. Upewnij się, że posiadasz też zapas podkładów chłonnych!

Paznokcie dłoni i stóp

O paznokcie seniora również należy dbać! Paznokcie osób starszych są podatne na złamania i ukruszenia, a to zaś prowadzi do nieestetycznego wyglądu. Warto bowiem zaopatrzyć się w obcinaczki i regularnie je przycinać. Jeżeli zauważysz problemy z płytką paznokcia, możesz także wypolerować ją bloczkiem polerskim. Olejek rycynowy natomiast nawilży je i wpłynie na proces regeneracji.

Gdy senior nie wyraża chęci zmiany...

Osobom starszym niekiedy trudno jest zaakceptować obecną sytuację. Z czasem zaczynają się wycofywać z życia społecznego, a wszelką pomoc odrzucają na każdym kroku. Opiekując się osobą starszą, musisz koniecznie wykazać się sporymi pokładami cierpliwości. Rozmowa to bowiem klucz do sukcesu. Spraw, by senior czuł się przy tobie w pełni bezpiecznie oraz komfortowo. Niektóre sytuacje mogą powodować u niego poczucie wstydu, a przecież nie o to chodzi. Rozmawiaj i otwórz się na potrzeby seniora!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium