Cewnikowanie - co należy wiedzieć
Cewnikowanie - co należy wiedzieć

Zakładanie cewnika jeszcze do niedawna mogło kojarzyć się pacjentom z dużym dyskomfortem czy bólem. Wraz z rozwojem medycyny zaczęto jednak sięgać po innowacyjne rozwiązania, które miały za zadanie usprawnić cały proces. Czym jest cewnikowanie i o czym tak naprawdę warto wiedzieć?

Czym jest cewnikowanie?

Cewnikowanie nie bez powodu ma dość negatywne konotacje. Sam proces zakładania cewnika był niegdyś bardzo bolesny, tym samym wywoływał u pacjentów spory niepokój. Doskonale to rozumiemy! Jeszcze kilkanaście lat nie używano do zakładania cewników specjalistycznych preparatów znieczulających, co więcej – wykorzystywane wówczas cewniki były wykonane z materiałów gorszej jakości. Cewnikowanie obecnie polega na wprowadzeniu specjalnego drenu przez cewkę moczową do pęcherza w celach leczniczych bądź diagnostycznych. Umieszczona przez specjalistę rurka ma za zadanie opróżnić nerki, prowadząc jednocześnie do usunięcia moczu i pozostałych płynów. Jest to zabieg prosty i w pełni bezpieczny, a dzięki zastosowaniu żelu do cewnikowania ryzyko wystąpienia infekcji jest wręcz znikome.

Jak wygląda zabieg cewnikowania?

Zabieg cewnikowania nie powinien wywoływać bólu czy dyskomfortu. Prawidłowo założona elastyczna rurka umożliwia bowiem odprowadzenie moczu i postawienie konkretnej diagnozy. W przypadku kobiet zabieg ten jest oczywiście łatwiejszy. Budowa anatomiczna kobiet sprawia, iż nie wymaga to tak dużej wprawy, jak u mężczyzn. Niekiedy może jednak dojść do naruszenia czy podrażnienia cewki moczowej na skutek złego dopasowania średnicy rurki. Tego typu sytuacje są obecnie rzadkością! Cewnikowanie z reguły zajmuje od kilku do kilkunastu minut, co sprawia, że pacjenci raczej nie skarżą się na duży dyskomfort. 

Co istotne, przy zakładaniu cewnika wykorzystywany jest specjalistyczny znieczulający żel do cewnikowania, który łagodzi ból, niwelując jednocześnie ryzyko wystąpienia niepożądanych skutków ubocznych. Rozwiązanie to stanowi bowiem podstawowy element wyposażenia każdego gabinetu urologicznego. Zawarta w żelu lidokaina zapobiega występowaniu urazów i podrażnień, będąc jednocześnie gwarancją odpowiedniego nawilżenia. 

Cewnikowanie u pacjentów – kiedy jest konieczne?

Cewnikowanie może zostać przeprowadzone z wielu różnorakich powodów. Najczęściej jednak zabieg ten ma miejsce w przypadku pacjentów zmagających się z kamicą nerkową i przerostem prostaty lub u tych, u których wydalanie moczu naturalną drogą jest niemożliwe. Nagromadzony mocz może bowiem skutkować wystąpieniem poważnych problemów układu moczowego, w tym właśnie uszkodzeniem całego narządu. Ogólnie rzecz ujmując, cewnik jest zakładany w celu umożliwienia odpływu moczu i płynów zgromadzonych w jamie brzusznej, drenażu ran lub wyrównania ciśnienia. 

Zabieg cewnikowania może także zostać wykonany u pacjentów stale unieruchomionych, w śpiączce farmakologicznej bądź tuż po przeprowadzonym zabiegu chirurgicznym. Prawidłowo założony cewnik umożliwi wówczas prawidłowe funkcjonowanie układu moczowego bez obawy o pogorszenie stanu zdrowia pacjenta.

Cewnikowanie – to warto wiedzieć

Pacjenci z założonym cewnikiem powinni zwrócić szczególną uwagę na codzienną higienę dłoni oraz miejsc intymnych. Tuż przed każdą zmianą wypełnionego woreczka należy koniecznie umyć ręce oraz w miarę możliwości włożyć jednorazowe rękawiczki. Żaden z elementów cewnika nie powinien być dotykany brudnymi rękoma! W innym razie ryzyko wystąpienia poważnej infekcji znacznie wzrośnie. Pamiętajcie również o zachowaniu wysokiego poziomu higieny w okolicach intymnych. Należy przemywać tę partię ciała letnią wodą z odrobiną specjalistycznego żelu. Konieczne może również okazać się przyjmowanie leków odkażających mocz oraz regularne spożywanie wody. Pacjenci po zabiegu cewnikowania muszą dobrze nawadniać swój organizm.

Cewnik umieszczony w cewce moczowej nie powinien przysparzać trudności w wykonywaniu codziennych trudności. Choć z reguły pacjenci dopiero po usunięciu go zostają wypuszczeni do domu, prawidłowo założony cewnik, pozwala funkcjonować w dotychczasowy sposób.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium