Jak przyspieszyć gojenie ran?
Jak przyspieszyć gojenie ran?

Skaleczenia, otarcia czy urazy towarzyszą nam wszystkim. Czasami wystarczy jedno nieostrożne posunięcie i rana gotowa. W zależności od lokalizacji czy stopnia przerwania ciągłości tkanki proces gojenia może trwać dłużej bądź krócej. Ile goją się rany i jak o nie zadbać, by przyspieszyć proces gojenia ran?

Ile trwa proces gojenia rany?

Każdego dnia jesteśmy narażeni na powstawanie mniejszych i większych ran. Choć w większości przypadków nie wymagają one podjęcia specjalistycznych środków, problem może pojawić się w momencie, gdy mamy do czynienia z raną kłutą czy raną głęboką. Wówczas okres gojenia się rany może ulec znacznemu wydłużeniu nawet do dwóch tygodni. Rany powierzchniowe z reguły goją się przez kilka dni. Istnieją jednak sposoby, aby to przyspieszyć. Znajomość podstawowych technik pielęgnacji ran może okazać się naprawdę cenna. To tak naprawdę od nas zależy, jak szybko uszkodzona tkanka powróci do pierwotnego stanu. Co możecie zrobić, aby przyspieszyć proces gojenia rany?

Pielęgnacja rany krok po kroku

Zanim jednak przejdziemy do nurtującej was kwestii, pragniemy zwrócić szczególną uwagę na prawidłową pielęgnację rany. Każda rana – niezależnie od charakteru czy stopnia głębokości, wymaga odpowiedniego podejścia. Należy najpierw oczyścić ranę, zdezynfekować ją oraz założyć sterylny materiał opatrunkowy. Tym sposobem zapewnicie organizmowi idealne warunki do gojenia… Jak to zatem zrobić prawidłowo?

  • Oczyszczenie rany – krok pierwszy jest bez wątpienia najważniejszy! To właśnie tutaj należy zwrócić szczególną uwagę na charakter rany oraz jej głębokość. Uszkodzoną tkankę koniecznie przepłukajcie pod strumieniem letniej wody. Istnieje prawdopodobieństwo, iż ze zranionego miejsca zacznie sączyć się krew. To znak organizmu, iż rana ulega oczyszczeniu. Jeżeli znajdują się w nim ciała obce, pod żadnym pozorem nie wyciągajcie ich. Rany tego typu wymagają specjalistycznej pomocy.
  • Dezynfekcja rany – jeszcze do niedawna spirytus salicylowy i woda utleniona były zalecane do dezynfekcji ran. Na całe szczęście nikt już tak nie robi! Dobrze, aby w waszej domowej apteczce pierwszej pomocy znalazł się specjalistyczny spray do odkażania ran. Co istotne, nie powinien zawierać alkoholu. Składnik ten działa wysuszająco, a co za tym idzie, rana nie będzie chciała się goić. Gdy rana zostanie prawidłowo oczyszczona i zdezynfekowana, należy pozostawić ją do samodzielnego wyschnięcia.
  • Założenie opatrunku – plaster z opatrunkiem lub jałowy opatrunek w zupełności wystarczą. Materiał opatrunkowy zakładamy tak, aby ochraniał zranione miejsce przed działaniem czynników zewnętrznych.

Prawidłowa pielęgnacja rany pozwoli przyspieszyć proces jej gojenia, a wam powrócić do zdrowia. O czym jeszcze warto pamiętać?

Jak przyspieszyć gojenie ran?

Rana ranie nierówna – to fakt! Niemniej jednak istnieje kilka sprawdzonych sposobów, które pozwolą wam przyspieszyć cały ten proces. Zwróćcie przede wszystkim uwagę na wykorzystywane na co dzień produkty lecznicze. Możecie śmiało zaopatrzyć domową apteczkę w preparat miejscowy, który zapewni ranie odpowiedni poziom wilgotności, a jednocześnie zminimalizuje wysięk. Dodatkowo warto zastosować Aqua-gel opatrunek hydrożelowy posiadający właściwości nawilżające i łagodzące lub Steri-Strip paski do zamykania ran, które mają na celu zmniejszyć bliznę oraz zniwelować ryzyko wystąpienia zakażenia. Specjalistyczne materiały opatrunkowe nie tylko ochronią uszkodzoną tkankę przed zanieczyszczeniami, lecz także przyspieszą proces gojenia rany. Pamiętajcie, iż materiały opatrunkowe nosimy wyłącznie w sytuacji, gdy zaistnieje taka konieczność. W razie możliwości pozwólcie skórze oddychać. Stały dostęp do tlenu sprzyja gojeniu ran.

Materiały opatrunkowe należy oczywiście regularnie zmieniać na świeże, by zapewnić skórze optymalne warunki. To jednak nie wszystko! Zwróćcie również szczególną uwagę na codzienną dietę. Uzupełnienie wszelkich niedoborów w organizmie to absolutna konieczność. Niech nie zabraknie w waszych posiłkach witaminy z grupy A, E i C oraz kwasów omega-3.

Jeżeli zauważycie niepokojące zmiany skórne w obrębie uszkodzonej tkanki, należy niezwłocznie udać się do specjalisty.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium