Gaza jałowa i niejałowa - czym się różnią
Gaza jałowa i niejałowa - czym się różnią

Domowa apteczka pierwszej pomocy powinna zostać odpowiednio skompletowana tak, aby nie zabrakło w niej niezbędnych leków czy materiałów opatrunkowych. Jak możecie się domyślać, opatrunkowa gaza jałowa i gaza niejałowa to jedne z kluczowych elementów! Czym są i jak je prawidłowo rozróżnić? Wszystkiego dowiecie się poniżej!

Gaza opatrunkowa – czym jest?

Skompletowanie domowej apteczki pierwszej pomocy to wcale nie taka prosta sprawa jak mogłoby się wydawać. Na rynku znajdziecie bowiem szereg różnorakich rozwiązań lepszej bądź gorszej jakości, a szeroki wybór nie ułatwia całej sprawy... Zanim jednak zapatrzycie się w podstawowe materiały opatrunkowe i wszelkiego rodzaju artykuły medyczne, warto zapoznać się z podstawową kwestią, jaką jest sposób użycia wybranego produktu... Wspomniana przez nas wcześniej gaza opatrunkowa to specjalistyczny wyrób medyczny charakteryzujący się dużą zdolnością do pochłaniania wilgoci oraz płynów. Co to tak naprawdę oznacza? Jest bardzo chłonna i odporna na działanie wysokich temperatur, tym samym nie przykleja się do ran oraz zapewnia doskonały przepływ powietrza do skóry. Wyprodukowana z bawełnianych włókien bielonych może występować w postaci opatrunku jałowego lub opatrunku niejałowego w wariancie 13- i 17- nitkowym. W zależności od wybranego przez was rodzaju sprawdzi się do zupełnie innych czynności higienicznych. Co jeszcze powinniście wiedzieć o gazie opatrunkowej i dlaczego musi koniecznie znaleźć się w waszej apteczce?

Gaza jałowa

Zacznijmy może od gazy jałowej określanej również mianem gazy sterylnej. Stanowi bowiem podstawowy element medyczny, który posłuży wam do opatrywania ran, otarć czy skaleczeń, a także do zabezpieczenia opatrunku pierwotnego czy tamowania silnego krwotoku. Zwykle jest ona poddawana sterylizacji chemicznej lub radiacyjnej, dzięki czemu nie zawiera drobnoustrojów, co jest często spotykanym problem w przypadku co poniektórych rodzajów materiałów opatrunkowych. Ze względu na swe właściwości powinna zostać wykorzystana wszędzie tam, gdzie bakterie, wirusy czy pierwotniaki mają idealne warunki do rozwoju.

Jeżeli opakowanie jednorazowe zostało naruszone, nie używajcie znajdującej się tam gazy jałowej. Wyrób ten jest przeznaczony do przeprowadzania czynności opatrunkowych z zachowaniem najwyższego poziomu higieny. W innym razie nie spełni ona swojej podstawowej funkcji, a wy zwiększycie ryzyko wystąpienia poważnej infekcji.

Gaza niejałowa

Jak sama nazwa wskazuje, opatrunkowa gaza niejałowa nie została poddana procesowi sterylizacji chemicznej czy radiacyjnej. Co za tym idzie? Nie może być stosowana bezpośrednio do ran wcześniej nieoczyszczonych. Zranione miejsce musi bowiem zostać dokładnie zdezynfekowane i osuszone, by można było ją wykorzystać. Zgodnie z aktualnie obowiązującymi normami przed użyciem należy dodatkowo wysterylizować ją gorącą parą wodną w nadciśnieniu, co zwykle wiąże się z nieco wyższymi kosztami... Tak przygotowana stanowi doskonałą barierę ochronną, tym samym posłuży wam absorpcji płynów czy ucisku.

Gaza jałowa a gaza niejałowa – co wybrać?

W zależności od waszych codziennych potrzeb może sprawdzić się inny wyrób medyczny. To jednak nie sprawia, iż powinniście zaopatrzyć się tylko w jeden rodzaj gazy opatrunkowej. Wręcz przeciwnie! Każdego dnia jesteśmy narażeni na występowanie otarć czy skaleczeń, a odpowiednio dobrany materiał opatrunkowy umożliwi wam łatwą dezynfekcję oraz przyspieszy proces gojenia rany. Upewnijcie się, iż w waszej apteczce domowej znajduje się i gaza jałowa, i gaza niejałowa!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium